Si të përgatisni një tavolinë për darkë zyrtare?

Ju frikëson mendimi i organizimit të një darke serioze? Shqetësoheni për vendosjen në rendin e duhur të pirunëve apo gabimet e vendosjes së gotave, aty ku supozohet të jetë kana e qelqtë e ujit? Shumë njerëz ndihen njësoj si ju. Ja disa këshilla si të përgatisni një tavolinë për darkë zyrtare!

Merre me buzëqeshje

Darkat zyrtare nuk duhet të jenë të frikshme ose të vështira. Ato mund të jenë mjaft argëtuese nëse e dini se çfarë do të bëni. Kështu që filloni me përzgjedhjen e vendit.

Rregullat etike për vendosjen e tabelës janë të thjeshta dhe shumë të drejtpërdrejta. Nëse për ju darka zyrtare është për herë të parë, njihuni me disa rregulla dhe këshilla themelore, dhe të ftuarit tuaj nuk do ta kenë idenë që ky është organizimi juaj i parë.

5 Receta gatimi të zgjedhura nga Kuzhina Shqiptare

Mbulesa e tavolinës

Edhe pse një mbulesë tavoline prej mëndafshi të bardhë nuk është thelbësore për një darkë zyrtare prapë prania e saj rregullon shumë gabime të tjera. Hijeshia e një mbulesë tavoline të bardhë dhe peceta të përshtatshme janë bazat e duhura për vaktin tuaj.

Edhe ushqimet më të thjeshta do të duken bukur në sfondin e bardhë. Pecetat jo ngjyrë të bardhë është një tjetër mundësi elegante. Ju mund të përdorni peceta më ngjyra të errëta për një efekt më dramatik.

Këshilla për ushqyerje të shëndetshme

Pjatat e darkës

Produkti i parë që vendoset në mbulesën e tavolinës është pjata e darkës. Vendoseni atë në mes të secilës hapësirë, në mënyrë të barabartë në distancë me njëra-tjetrën dhe me hapësirë të mjaftueshme për produktet e tjera. Ju mund të përdorni unaza pecetash ose t’i palosni pecetat në mënyrë elegante. Vendosini ato në mes të pjatës së darkës.

Enët

Enët e ngrënies duhet të vendosen në mënyrën sesi ato do të përdoren, duke filluar nga jashtë dhe duke u afruar në drejtim të pjatës. Pirunjtë shkojnë në të majtë, thikat dhe lugët shkojnë në të djathtë. Kurse ato për ëmbëlsira sipër pjatës.

Llojet e thikave dhe përdorimi i tyre

Detajet për ëmbëlsirën

Nëse mysafirët tuaj do t’ju duhet një lugë ëmbëlsirë ose pirun, vendoseni sipër pjatës. Ju nuk keni nevojë të vendosni enë kur ato nuk janë të nevojshme për vaktin.

Qendra e tavolinës, si pjesë kryesore.

Një darkë zyrtare kërkon një qendër elegante. Përdorni qirinj, lule të freskëta ose çfarëdo dekorimi tjetër që zbukuron tryezën pa u shpërqendruar nga ushqimi. Sigurohuni që dekori të mos jetë shumë i gjatë. Pjesa kryesore e një qendre për çdo darkë duhet të jetë nën nivelin e syve në mënyrë që të ftuarit të shohin të gjithë të tjerët në tryezë.

Cili është mendimi juaj për këtë organizim? Na shkruani në hapësirën e komenteve!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.