Llojet e thikave dhe përdorimi i tyre – Pjesa e dytë

Pasi kemi parë 5 llojet e thikave dhe përdorimin e tyre, lexoni më tepër rreth veçorive që ato kanë. Ne sugjerojmë që thikat të jenë cilësore dhe të jenë të ndara në varësi të funksionit të tyre dhe produkteve specifike që do priten.

Pjesa e dytë – Llojet e thikave dhe përdorimi i tyre

6. Thika e bukës

Thikat e bukës përdoren për prerjen e bukës, ëmbëlsirave, dhe nganjëherë mish, pulë dhe produkte deti. Ato janë dizajnuar në një mënyrë që ju lejon të shihni nëpër bukë pa e shtypur poshtë ose kulluar atë.
Për të prerë copa të mëdha bukë, shumica e këtyre thikave janë të gjatë 15cm deri në 30 cm. Ato janë zakonisht të ngushta dhe gjithmonë të dhëmbëzuara.

Si të ulni kolesterolin dhe yndyrën e tepërt?

7. Hanxhar

Është zakonisht thika më e madhe dhe më e rëndë në kuzhinë.
Ka një shpinë të trashë dhe një teh shumë të fortë, e cila lejon që ajo të presë kockat dhe mishin në një lëvizje të lehtë. Është shumë e dobishme për copëtimin e produkteve të forta dhe të trasha si kungulli dimëror.

8. Thika për ndarje

Nëse ju pëlqen të bëni garnitura për ushqimet dhe pijet tuaja, thika për ndarje është e domosdoshme. Mund të përdoret për prerjen apo heqjen e lëkurës së frutave dhe perimeve.

Përfitimet shëndetsore të vitaminës D

9. Thikë bifteku

Thikat e biftekut janë thika të vogla që përdoren jo vetëm për prerjen e mishit dhe peshkut, por edhe për prerjen e sallatave, ushqime të tjera (kryesisht të gatuara) dhe përhapjen e gjalpit.
Thikat e biftekut mund të vijnë me skaje të dhëmbëzuara ose jo të dhëmbëzuara. Janë përgjithësisht më të njohura, pasi ato mund të qëndrojnë të mprehta për një kohë më të gjatë pa mprehje.

10. Nakiri Bocho

Bocho Nakiri është një thikë në stilin japonez, e përdorur kryesisht për prerjen e perimeve. Ajo përmban një teh të hollë dhe të gjerë .
Është projektuar për të prerë perime, thika ka një teh të drejtë që mund të prerë sende të gjata (si patëllxhanët, karotat) si dhe të bëjë feta super të holla nga kastraveci apo domatet.

11. Thika e filetove

Kjo thikë duket shumë e ngjashme me thikën e kockave. Thika e filetos është bërë për të prerë feta të holla peshku dhe është zakonisht më e hollë, më e gjatë dhe më fleksibël.

Ushqimet sipas shenjës horoskopit

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like