Llojet e thikave dhe përdorimi i tyre – Ja çfarë duhet të dini!

Jo vetëm një kuzhinier profesionist por edhe njerëzit e thjeshtë që gatuajnë çdo ditë në shtëpinë e tyre kanë lloje të ndryshme thikash kuzhine në përdorim.
Sigurisht që të gjithë kanë ose do të kenë më shumë se dy thika, prandaj lexoni këtë artikull për të mësuar llojet e thikave dhe mënyrat si t’i përdorësh ato.

1. Thika Santoku

Thika Santoku është një version japonez i thikës së kuzhinierit të stilit perëndimor. Santoku nganjëherë bëhet me një hapësirë të zbrazët, i cili ju lejon të prisni mishin dhe produkte të tjera më shpejt, me më shumë saktësi dhe pa i shtypur. Thika është gjithëpërfshirëse dhe mund të bëjë pothuajse gjithçka si një thikë tipike e kuzhinierit.

Lexo recetën për Rosto me mish viçi

2. Thika Chef

Cilësohet si thika kryesore e një kuzhinieri, ka gjatësi prej 15 cm deri në 30 cm dhe mund të përdoret për pothuajse çdo gjë në kuzhinë. Ai pret tofu, kunguj të njomë, domate të ziera dhe biftekë në feta perfekt dhe sigurisht ushqime shumë herë më të forta. Kjo është arsyeja pse është shumë i domosdoshëm në çdo set kuzhine.

Si të zgjedhim setin e tiganëve?

3. Thika mini Chef

Zakonisht gjatësia është midis 10cm dhe 17 cm, konsiderohet si një thikë mini kuzhinier. Ajo funksionon në mënyrë të përkryer për prerjen e perimeve që janë të buta dhe shumë të vogla për thikën e madhe chef. Është gjithashtu shumë praktike kur dëshironi të përgatisni sallatë jeshile, lakra dhe mish për një sandviç.

Pse duhet të përdoroni enë kuzhine me material guri?

4. Gërshërë kuzhine

Në thelb janë një palë gërshërë por për përdorime të ndryshme në kuzhinë, që nga prerja e bimëve, prerja e perimeve deri tek prerja e pulave. Këto gërshërë kanë tehe jashtëzakonisht të forta dhe të mprehta.
Ekzistojnë edhe disa gërshërë të mëdha që janë krijuar posaçërisht për prerje të shpejtë të qepës jeshile ose barishteve të tjera dhe kanë më shumë se një teh. Sidoqoftë, pjesët metalike në ato gërshërë zakonisht janë më të holla, të dobëta dhe kërkojnë më shumë përpjekje për tu mprehur se gërshërë të zakonshme.

Lexo si të gatuajmë Role pule

5. Thika e kockave

Thika e kockave siç me siguri e keni kuptuar, përdoret për ndarjen e mishit nga kocka, për të bërë peshk fileto dhe për të prerë mishin. Gjithashtu është një aksesor shumë i përdorur nga vegjetarianët sepse një thikë e vogël përdoret për shumë funksione në gatimin e perimeve.

Vazhdoni leximin e pjesës së dytë për llojet e thikave dhe përdorimin e tyre.

1 Shares
7 comments
 1. Do ishte me mire sikur ti shoqeronit spjegimet me fotot per cdo thike. Ju thoni thika e kockave por cila nfa keto thika eshte ajo e kixkave?

 2. Përshendetje,
  Ashtu si dhe Mira edhe unë do të doja që secili model thike të ilustrohej me foto.
  Por nuk mund të mos ju falenderoj për recetat dhe informacionet tuaja.
  Faleminderit

 3. NE perdorim thika pa patur informacion ,pra marrrim ato qe na duken me te mira. nqofte se ka mundesi na i jepni me foto dhe ndonje kriter tjeter ne lidhje me materialin qe duhet
  ju flm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like