Cilat janë përfitimet shëndetësore të vitaminës D?

Përfitimet shëndetësore të vitaminës D fillojnë nga ndihmesa për një shëndet më të mirë të kockave deri në parandalimin e mundshëm të kancerit.

1) Vitamina D për kockat e shëndetshme

Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e kalciumit dhe mirëmbajtjen e niveleve të fosforit në gjak, dy faktorë që janë jashtëzakonisht të rëndësishëm për mirëmbajtjen e kockave të shëndetshëm.
Ne kemi nevojë për vitaminë D për të përthithur kalciumin në zorrë dhe të rimarrim kalciumin që përndryshe do të eliminohet përmes veshkave.
Mungesa e vitaminës D tek fëmijët mund të shkaktojë rakitak, sëmundje e karakterizuar me zbutjen e kockave sidomos te këmbët.
Tek të rriturit, mungesa e vitaminës D vjen si osteomalacia (zbutja e kockave) ose osteoporoza. Osteomalacia rezulton në densitet të dobët të kockave dhe dobësi muskulore. Osteoporoza është sëmundja më e zakonshme e kockave te gratë pas menopauzës dhe burrave të moshuar.

Çfarë është Vitamina D?

2) Zvogëlon rrezikun e marrjes së gripit.

Fëmijëve të cilët u dhanë 1200 Njësi Ndërkombëtare të vitaminës D në ditë për 4 muaj gjatë dimrit zvogëluan rrezikun e tyre të infektimit nga gripi A me mbi 40 përqind.

3) Zvogëlon rrezikun e diabetit

Disa studime kanë treguar një lidhje të kundërt midis përqendrimeve të vitaminës D në gjak, në trup dhe rrezikut të diabetit tip 2. Tek njerëzit me diabet tip 2, nivelet e pamjaftueshme të vitaminës D mund të ndikojnë negativisht në sekretimin e insulinës dhe tolerancën e glukozës. Në një studim të veçantë, foshnjat që morën 2,000 Njësi Ndërkombëtare në ditë të vitaminës D kishin një rrezik 88 përqind më të ulët të zhvillimit të diabetit tip 1 deri në moshën 32 vjeç.

Pëfitimet shëndetsore të kërpudhave

4) Foshnje të shëndetshme

Fëmijët me presion normal të gjakut të cilëve ju jepej 2,000 Njësi Ndërkombëtare (IU) në ditë kishin ndjeshmëri më të ulët të murit arterial pas 16 javësh krahasuar me fëmijët të cilëve u jepej vetëm 400 IU në ditë. Statusi i ulët i vitaminës D gjithashtu është shoqëruar me një rrezik më të madh dhe ashpërsi të sëmundjeve atopike të fëmijëve dhe sëmundjeve alergjike, përfshirë astmën, dermatitin atopik dhe ekzemën. Vitamina D mund të përmirësojë efektet anti-inflamatore të glukokortikideve, duke e bërë atë potencialisht të dobishëm si një terapi mbështetëse për njerëzit me astmë.

Përfitimet e qumështit me mjaltë

5) Shtatëzani e shëndetshme

Gratë shtatzëna që kanë mungesë të vitaminës D, duket se janë në rrezik më të madh të zhvillimit të preeklampsisë dhe kanë nevojë për prerje cezariane. Statusi i dobët i vitaminës D shoqërohet me diabet gestational mellitus dhe vaginosis bakteriale në gratë shtatzëna. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se niveli i lartë i vitaminës D gjatë shtatzënisë ka një rrezik të krijojë alergji ushqimore tek fëmija gjatë 2 viteve të para të jetës.

Përfitimet shëndetësore të qepëve

6) Parandalimi i kancerit

Vitamina D është jashtëzakonisht e rëndësishme për rregullimin e rritjes së qelizave dhe për komunikimin qelizë me qelizë. Disa studime kanë sugjeruar që kalcitrioli (forma hormonale aktive e vitaminës D) mund të zvogëlojë përparimin e kancerit duke ngadalësuar rritjen dhe zhvillimin e enëve të reja të gjakut në indet kancerogjene, duke rritur vdekjen e qelizave kancerogjene dhe duke zvogëluar përhapjen e qelizave dhe metastazat. Vitamina D ndikon në më shumë se 200 gjene njerëzore, të cilat mund të dëmtohen kur nuk keni mjaftueshëm vitaminë D.

8 Arsye pse duhet të konsumoni darkën herët

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.