Sa rëndësi ka pesha trupore? Po përpiqeni të bini në peshë?

Bazuar në informacionin e marrë në disa nga revistat kryesore, raportet e lajmeve, edhe mjekëve, shumë persona besojnë se shëndeti është një lojë me numra – kalori, kile dhe indeksi i masës trupore (BMI), përbëhet nga shifra që supozohet se japin një pamje të plotë të mirëqenies së një personi.

Nuk është se pesha nuk ka fare rëndësi – por është vetëm një pjesë e figurës së jashtme, asaj që duket fillimisht.

Dieta Keto, lexo me shumë.

Hidhni poshtë idenë e dietës vetëm për një trup të bukur dhe konsideroni të konsumoni ushqimet e shëndetshme dhe të ushtroni ushtrimet fizike si një mundësi për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm, pavarësisht nga pesha juaj trupore.

Ushqimet ideale per kocka

Edhe nëse nuk po përpiqeni të bini në peshë, ndërprisni ushqimet e përpunuara dhe përqendrohuni të keni pjatën tuaj me ushqime të shëndetshme, duke përfshirë perime, fruta të thata dhe proteina.

Këshilla per vakte te shpejta

Gjeni aktivitete fizike që ju japin kënaqësi kur i ushtroni- edhe nëse jeni të dobët në peshë.

Ushqime ideale per palester

Në fund, synoni të bëni një kombinim të trajnimit kardio dhe ushtrimeve të ndryshme fizike për të ndërtuar muskuj, për të pasur një zemër të shëndetshme dhe për të qëndruar në një formë sa më të mirë.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.

8 Ushqime për të ulur kolesterolin

Ushqime të ndryshme ulin kolesterolin në mënyra të ndryshme. Disa shpërndajnë fibra të tretshme, e cila lidh kolesterolin dhe pararendësit e tij në sistemin e tretjes dhe i tërheq ato jashtë trupit përpara se të futen në qarkullim.