10 Ushqimet me te mira per Femrat

Zgjedhjet e ushqimeve që konsumojmë gjatë ditës influencojnë shëndetin si dhe formën. Shfletoni 10 ushqimet më të mira që nuk duhet të mungojnë në dietën ditore të çdo femre.

pistacchi-jpg_pistaki

1. Fisktikë

Ndihmojnë dhe luftojnë diabetin si dhe ulin sasinë e sheqerit në gjak. Janë të pasur me fibra dhe proteina.

gamberi-peshk

2. Karkaleca

Pak kalori por shumë proteina, vitamina D dhe aspak dhjamë. Janë një pjatë ideale për çdo rast.

grano-drithera

3. Dritherat

Drithërat janë të pasur me antioksidant, vitamina dhe fibra që të mbrojnë nga kolesteroli. Rregullojnë sasinë e sheqerit në gjak si dhe të mbrojnë nga diabeti.

caffe-kafe

4. Kafe

Shumë studime tregojnë se të pish 3 deri në 5 filxhan kafe në ditë bëhesh imun ndaj shumë sëmundjeve.

cioccolato-cokollat

5. Çokollatë

Çokollata e zezë është e aftë të ndaloj plakjen e lëkurës.

carne2-mish

6. Mish

Mishi I kuq i bën shumë mirë shëndetit dhe pse shumë femra mundohen ta evitojnë për mos të shtuar kilogramët. Zgjidhni gjithmonë mish të fresket dhe nga kafshë që janë rritur në ambjente të hapura.

cavolini-perime

7. Laker brukseli

Përveçse lufton kancerin nga një përbërje me emrin “isothiocyanate”, këto lakra mbrojnë dhe sistemin imunitarë.pomodorino-domate

8. Domate

Domatet përmbajnë një sasi të madhe lycopene, i cili lufton kancerin.

cucurmio

9. Curry

Curry është një antioksidant i mirë që lufton kundër qelizave të tumorit.

fruta-fresket

10. Fruta të stinës

Nuk duhet të mungojnë në tavolinën tuaj!

0 Shares
8 comments
  1. me pelqejne te gjithat pergaditjet e juaja po problemi eshte qe do sende nuk jom kaj kuptoje ju pershendess

  2. pershendestje.qeshte pana se gjdo embelsire qe e shof ka shum pana a eshte nje lloje krem freshi ne i thojme ne evrop a po diqka tjeter spjegomna ju lutem se qeshte pana ju pershendess

  3. qeshte maskarpone nuk jom ka kuptoj se qeshte maskarpone spjegomni ju lutme se me pelqen nje embelsir me maskarpine ama une jetoj ne evrop edhe spo di se qfare ta blej pershkrumna disi faleminderit per kuptimin

  4. Naile atehere pana eshte ajka e qumeshtit, ( single cream ose double cream mund ta gjesh ne anglisht). Ju ku rrini qe te mund tju ndihmojme me emrat?
    Mascarpone eshte nje lloj krem qumeshti pa kripe qe prodhohet ne Itali dhe eshte tipike italiane. Ne Evrope e njohin me emrin mascarpone, mund ta gjesh ne supermarket.

    1. naile po shkruj be zemer ne google images besoj se ke me i gjet krejt,edhe te ne ne Kosove pana i thone hoplas,blehet ne gjendje te lenget,shpresoj qe te kam ndihmuar pak…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like