Slowcooker apo multicooker? Çfarë duhet të blini

1 Shares
0
0
1

Përgjigjja nëse keni nevojë për një slow cooker (tenxhere të ngadaltë) ose multicooker (tenxhere të shpejë) varet nga ju. Pjesërisht, kjo varet nga sa dëshironi të shpenzoni.

Nëse po kërkoni të merrni një pajisje të përballueshme, atëherë mund të blini një tenxhere të ngadaltë. Por tenxheret e ngadalta janë më shumë sesa pajisje ekonomike kuzhine, si psh janë shumë të veçanta për të gatuar ushqim djegës gjatë gjithë natës. Shija e ushqimit të gatuar ngadalë është e ndryshme nga shija e ushqimit që është gatuar me nxitim.

Lexo në detaje se çfarë është Multicooker

Por misioni i Slow Food shkon shumë më larg sesa përdorimi i një tenxhere të ngadaltë. Gatimi i shpejtë i thotë jo jetesës së shpejtë dhe sipërfaqësore të shekullit 21. Sipas filozofisë së tyre, kjo vetëdije për ushqimin e qëndrueshëm dhe të përgjegjshëm fillon në tryezën e ngrënies.

Pra, a duhet të blini një tenxhere të ngadaltë? Epo, mbase po, por kjo nuk do të thotë se një tenxhere multicooker nuk do të kishte përfitime. Multicooker mund të bëjnë shumë mënyra të ndryshme gatimi, gjë që i bën ato jashtëzakonisht të dobishme. Ata gjithashtu mund të gatuajnë shumë shpejt, gjë që – megjithëse nuk i pëlqen njerëzve që dëshirojnë gatimin e ngadaltë – preferohet më shumë për jetesën tonë të shpejtë.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Këshilla për ushqimin e fëmijëve të porsalindur

Shumë nga lexueset e faqes tonë na kanë kërkuar receta për fëmijë të vegjël. Po e filloj këtë artikull duke thënë që unë nuk jam mjeke pediatre, por nga eksperienca si nënë dhe me këshillat e pediatrit të familjes u mundova të shkruaj këtë artikull që ti vij sadopak në ndihmë nënave të reja.

Këshilla për një Cheesecake perfekt

Ekziston një metodë për të bërë një cheesecake perfekt - një metodë që përfshin saktësi, kujdes dhe imagjinatë. Përdorimi i këtyre tre faktorëve në të njëjtën kohë siguron se do keni një ëmbëlsirë që ju bën të ndjeheni sikur të keni një pjesë Parajsë.

Çfarë është një tenxhere multicooker?

Sot, të gjithë kërkojnë ushqim të shëndetshëm dhe të përgatitur në shtëpi. Ne duam që vaktet tona të duken dhe të kenë shije të mirë, si dhe të jenë të shëndetshme, ushqyese dhe të shërbejnë për çfarëdo diete që bëjmë.

Çfarë është një tenxhere slow cooker?

Një tenxhere slow cooker është një pjesë e re e teknologjisë dhe është në parim mjaft e thjeshtë. Një tenxhere ose enë ulet brenda mbi një burim nxehtësie, i cili e ngroh atë në nxehtësi të ulët për shumë orë në mënyrë që të gatuajë ushqimin.