Çfarë është një tenxhere multicooker?

4 Shares
3
0
1

Sot, të gjithë kërkojnë ushqim të shëndetshëm dhe të përgatitur në shtëpi. Ne duam që vaktet tona të duken dhe të kenë shije të mirë, si dhe të jenë të shëndetshme, ushqyese dhe të shërbejnë për çfarëdo diete që bëjmë.

Shumica prej nesh nuk janë kuzhinierë profesionistë dhe jeta jonë e përditshme konsiston në punë të gjatë dhe të vështirë për të gatuar. Atëherë, si e gjejmë kohën dhe energjinë për të gatuar ushqime të shëndetshme në shtëpi? Për fat të mirë ka multicookers për të na ndihmuar në kuzhinë.

Çfarë është një multicooker?

Është një tenxhere për shumë gatime, e kombinuar si një shumëllojshmëri pajisjesh. Duket e ngjashme me një tenxhere të thjeshtë, por mund të gatuajë në temperatura shumë të ndryshme dhe në disa programe

Multicooker mund të jetë një tenxhere e ngadaltë, një furrë, një mikrovalë, një tenxhere për oriz, tenxhere për gatim me avull, një tenxhere me presion, një tigan i thellë, një numër pajisjesh të gjitha në një. Mund të gatuajë ushqime shumë shpejt në temperatura të larta dhe në mënyra të ndryshme.

Provoni të gatuani supën magjike me rrepa në multicooker.

Multicooker e bën punën të gjithë vetë – nuk keni pse t’i mbikëqyrni ushqimet ndërsa gatuhen. Ato mund të mbajnë ushqimet e ngrohta për më shumë se 2 orë dhe në momentin që vini në shtëpi ushqimi është i ngrohtë si të jetë gatuar në moment. Sigurisht që është një paisje që ruan të gjitha vlerat ushqyese të ushqimeve dhe na ndihmon ne për një ushqyerje të shëndetshme.

Lexoni mbi tenxheren slow cooker

4 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

10 Këshilla për biskota perfekte

Ekziston një metodë për të bërë pjekje perfekte të biskotave. Sapo të merrni bazat e duhura do të arrini të gatuani si kurrë më parë dhe do ndiheni si pastiçer të vërtetë, prandaj lexoni këtë artikull dhe filloni gatuani biskota shumë të shijshme.

Këshilla për ushqimin e fëmijëve të porsalindur

Shumë nga lexueset e faqes tonë na kanë kërkuar receta për fëmijë të vegjël. Po e filloj këtë artikull duke thënë që unë nuk jam mjeke pediatre, por nga eksperienca si nënë dhe me këshillat e pediatrit të familjes u mundova të shkruaj këtë artikull që ti vij sadopak në ndihmë nënave të reja.