6 Ushqime që të shtojnë Jetën

Një aktivitet i mirë fizik duhet të shoqërohet dhe me ushqimet e duhura. Jetëgjatësia e njeriut bazohet dhe në ato produkte që ai konsumon çdo ditë në tavolinë. Ja një listë me ushqime që nuk duhet ti mungojnë javës tuaj ushqimore.

Brokoli

broccoli

Brokoli përmbanë sulforafano dhe antioksidantë të tjerë që ndihmojnë mbrojtjen e qelizave.

Çokollata e zezë

cioccolato-

Çokollata e zezë është e aftë të zvogëloJ infektimin e qelizave që shkaktojnë plakjen.

Luleshtrydhet

fragole-jpg_161003

Luleshtrydhet përmbajnë antioksidanë të quajtur antocianidine që ndihmojnë dhe rregullojnë funkionet e trurit dhe tëmuskujve.

Arrat

noci-jpg_161053

Arrat përmbajnë një sasi të madhe acidi alfa linolenico që kanë omega-3 dhe ulin infektimin.

Drithërat

grano-jpg_161003

Drithërat janë të pasura me antioksidantë, vitamina dhe fibra që mbrojnë kundër kolesterolit dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak. Gjithashtu parandalojnë diabetin.

Domatet

pomodorino-domate-ushqime-receta

Domatet përmbajnë një sasi të madhe licopene një komponent që lufton kancerin e prostatës dhe të stomakut.

64 Shares
17 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

You May Also Like

10 Këshilla për biskota perfekte

Ekziston një metodë për të bërë pjekje perfekte të biskotave. Sapo të merrni bazat e duhura do të arrini të gatuani si kurrë më parë dhe do ndiheni si pastiçer të vërtetë, prandaj lexoni këtë artikull dhe filloni gatuani biskota shumë të shijshme.