4 arsye pse duhet të hani avokado

Avokadot janë një super-ushqim shumë popullor. Përveç të qenit i shijshëm, avokadot kanë shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga lëkura deri në zemrën tuaj.K

Lexoni më poshtë për të mësuar më shumë rreth avokados dhe arsyet pse ato janë kaq të shëndetshme për ju.

Pse duhet të hani Avocado

Avokadot nuk janë vetëm të shijshme, ato ju ndihmojnë për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm. Ju mund të pyesni veten nëse avokadot janë të shëndetshme, veçanërisht nëse keni dëgjuar që ato kanë yndyrë të lartë. Avokadot kanë yndyrë por është lloji i mirë i yndyrës sepse vlerat ushqyese të një avokado janë mjaft mbresëlënëse.

Fakt rreth avokados

Një avokado jep më shumë se 200 kalori dhe 9 gram fibra. Po ju tregojmë përbërjen për 1/3 e një avokado (e cila teknikisht është madhësia e avokados së servirur):

  • 73 kalori
  • 7 g yndyrë
  • 4 g karbohidrate
  • 3 g fibra
  • 1 g proteina
  • 220 mg kalium

Ndihmon në humbjen e peshës

Pavarësisht faktit se ato kanë më shumë kalori sesa shumica e produkteve, avokadot në të vërtetë ju ndihmojnë kur bëhet fjalë për një bel të ngushtë.

Receta gatimi me Avocado

Vezë dhe Avokado

Mëngjesi është hofti më i rëndësishëm i ditës. Ai duhet të jetë i plotë dhe i balancuar. Receta veze dhe avokado është një kombinim ideal për të filluar një ditë plot energji.
Lexo recetën e plotë

Brusketa me salcë Avokado

Brusketa me salcë avokado mund ta konsumojmë si antipasta dhe janë tepër të thjeshta për tu përgatitur. Avokado është një pemë ekzotike dhe një nga ushqimet më të shëndetshme.Vjen nga Amerika e Mesme dhe Amerika Jugore. Mund të konsumohet e njomë, e prerë në feta ose të përgatitet si salcë.
Lexo recetën e plotë

Sallatë e ftohtë me karkaleca e avokado

Sallatë e ftohtë shumë e shpejte në përgatitje, e freskët në shije dhe e shëndetshme. Të gjithë përbërësit ndërthuren mjaft mire në shije dhe ngjyra duke dhuruar një pjatë fantastike.
Lexo recetën e plotë

Mban zemrën tuaj të shëndetshme

Nëse dëshironi ta mbani zemrën tuaj të shëndetshme, mund të jetë një ide e mirë që të konsumoni rregullisht avokadon në dietën tuaj.

Mbron lëkurën dhe sytë tuaj

Avokadot janë të pasura me dy karotenoide – lutein dhe zeaxanthin — të cilat ndihmojnë në bllokimin e rrezeve të dëmshme UV të diellit, duke mbrojtur sytë dhe lëkurën tuaj. Kjo sigurisht është një arsye më shumë për të ngrënë avokado.

Nxit thithjen e ushqyesve nga trupi

Yndyrnat e pangopura ndihmojnë në nxjerrjen e lëndëve ushqyese në sallatat me gjethe jeshile. Në një studim të Universitetit Shtetëror të Ohio, njerëzit që hëngrën një sallatë me avokado e rritën shumë përthithjen e tyre të karotenoidit në krahasim me atë pa avokado. Përfitime të ngjashme vlejnë për salsën e çiftuar me avokado (ahem: guacamole!). Kështu që rrëmbeni disa patate të skuqura dhe bëhuni gati për zhytje!

Avokadot janë të njohura sepse janë shumë të shijshme, gjithashtu janë të shëndetshme për ju. Bëjnë të mundur mbrojtjen e shëndetit të zemrës suaj, ju ndihmojnë të humbisni peshë dhe kanë një larmi përfitimesh shëndetësore. Për më shumë informacion …, [shënim për redaktorët – link tek artikujt e mëparshëm]

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Domate të thata nën vaj

Duke qenë se jemi në një periudhë kur piqet domatja, do te shikojmë tekniken si ti ruajmë ato të thata nën vaj. Këto domate mund të hapen në dimër për tu shijuar me një pjatë të ngrohte apo sipër bukës të thekur me pak sallam.