Sa porcione fruta dhe perime duhet të konsumoni çdo ditë?

2 Shares
1
0
1

Frutat dhe perimet janë pjesë e një diete të shëndetshme, të ekuilibruar dhe ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm dhe në peshë normale. Është shumë e rëndësishme që të konsumoni sasinë e duhur çdo ditë.

Konsumoni 5 porcione fruta-perime çdo ditë

Provat tregojnë se ka përfitime të konsiderueshme shëndetësore për të konsumuar të paktën 5 porcione me një larmi frutash dhe perimesh çdo ditë. Kjo dmth 5 porcione me fruta dhe perime në total, jo 5 porcione nga secila. Një pjesë e frutave ose perimeve e përshtatshme për tu konsumuar është 80g.

10 fruta dhe perime që falin hidratim

Fushata “5 porcione në ditë” bazohet në këshillat e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), e cila rekomandon të hani minimumi 400 gr fruta dhe perime në ditë për të ulur rrezikun e problemeve serioze shëndetësore, të tilla si sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe disa lloje të kanceri.

5 arsye për të ngrënë 5 porcione në ditë:

  1. Frutat dhe perimet janë një burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve, përfshirë folatin, vitaminën C dhe kaliumin.
  2. Janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave dietike, të cilat mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e një zorrë të shëndetshme dhe parandalimin e kapsllëkut dhe problemeve të tjera të tretjes. Një dietë e pasur me fibra gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun për kancer të zorrëve.
  3. Ato mund të ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes së zemrës, goditjes në tru dhe disa llojeve të kancerit.
  4. Frutat dhe perimet kontribuojnë në një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.
  5. Frutat dhe perimet janë shumë të shijshme dhe kanë shumëllojshmëri zgjedhjeje.

Frutat që duhet të konsumoni nëse jeni me diabet

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Këshilla për ushqimin e fëmijëve të porsalindur

Shumë nga lexueset e faqes tonë na kanë kërkuar receta për fëmijë të vegjël. Po e filloj këtë artikull duke thënë që unë nuk jam mjeke pediatre, por nga eksperienca si nënë dhe me këshillat e pediatrit të familjes u mundova të shkruaj këtë artikull që ti vij sadopak në ndihmë nënave të reja.

Si të gatuajmë Brokoli në mënyra të ndryshme

Si të gatuajmë Brokoli në mënyra të ndryshme gjatë dimrit? Në fakt sa më pak të përpunohet brokoli gjatë gatimit aq më mirë është pasi ruan vlerat ushqimore dhe shijen. Kështu preferohen gatimet klasike të thjeshta për këtë perime dimërore.