Cilat janë përfitimet shëndetësore të majdanozit?

Nëse majdanozi konsumohet vazhdimisht, ekziston një numër i madh përfitimesh për shëndetin tuaj. Shtoni majdanoz në supat, sallatat për ta bërë atë pjesë të dietës tuaj.

A e dini se majdanozi përmban substancën e quajtur klorofil?

Klorofili mund të detoksifikojë, pastrojë dhe rinovojë trupin tuaj. Gjen toksinat në trup dhe çaktivizon një numër të madh kancerogjenësh. Lëndët ushqyese të përmbajtura në majdanoz kanë aftësinë të ndërtojnë gjak të fortë, të rinovojnë indet dhe të veprojnë si një anti-inflamator. Duhet theksuar se ka shumë përfitime të jashtëzakonshme të majdanozit.

A e dini se çokollata ju ndihmon te bini nga pesha

Është zbuluar se perimet barishtore, ku përfshihet dhe majdanozi, janë super ushqime me aktivitetin më të lartë antikancerogjen. Perime të tjera barishtore janë selinoja, karota, majdanozi dhe kopër. Përfitimet e fuqishme antioksiduese të luteinës dhe zeaxanthin ruajnë trupin nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë, të cilat janë molekula të paqëndrueshme. Këto radikalë të lirë kanë aftësinë të shkatërrojnë qelizat e shëndetshme që luanë rol në shumë sëmundje

Lexoni përfitimet e konsumit të bananeve

Dëshironi sy të shëndetshëm?

Vetëm 10 fije majdanoz përmbajnë afërsisht 556 mcg luteinë dhe zeaxanthin që mbrojnë sytë. Besohet se luteina dhe zeaxanthin në pjesën makula të syrit bllokojnë dritën blu nga arritja e strukturave themelore në retinë. Kjo ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të dëmtimit oksidativ të shkaktuar nga drita që mund të çojë potencialisht në degjenerim makular. Degjenerimi makular është një shkak kryesor i verbërisë dhe dëmtimit të shikimit.

A i dini përfitimet shëndetësore te qepëve

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Këshilla për një Cheesecake perfekt

Ekziston një metodë për të bërë një cheesecake perfekt - një metodë që përfshin saktësi, kujdes dhe imagjinatë. Përdorimi i këtyre tre faktorëve në të njëjtën kohë siguron se do keni një ëmbëlsirë që ju bën të ndjeheni sikur të keni një pjesë Parajsë.