Ja cilat janë llojet e erëzave që duhet ti përdorni me patjetër

2 Shares
1
0
1

Njerëzit në të gjithë botën kanë njohur për shekuj me radhë fuqinë shëruese të bimëve dhe erëzave. Këtu keni arsyet pse ato janë kaq të mira për ju dhe këshilla pse duhet ti përdorni. Një spërkatje kanelle në kafenë tuaj të mëngjesit. Një grusht borzilok i sapo copëtuar mbi makarona mund të zgjojnë një aromë dhe të japin një shije fantastike në pothuajse çdo ushqim. Këtu janë përfitimet shëndetësore të disa prej bimëve dhe erëzave tona të preferuara.

1.Shafran i Indisë

Lehtëson inflamacionin, ngadalëson kancerin, trajton depresionin dhe gjendje të tjera

2.Xhenxhefili

Qetëson të përzierat, lufton dhimbjen e artritit

3.Speci Cayenne

Heq oreksin e tepërt, rrit metabolizmin

4.Kanellë

Ul sheqernat e shtuara në dietën tuaj, kontrollon sheqerin në gjak

5.Hudhra

Ul presionin e lartë të gjakut, rrit imunitetin

6.Mente

Përmirëson gjendjen e organizmit dhe përqëndrimin, lehtëson simptomat e IBS, lehtëson të përzierat

Lexo Perimet qe ju ndihmojnë te bini nga pesha

7.Rigoni

Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të zemrës, lufton infeksionet

8.Rozmarina

Përmirësoni funksionimin dhe gjendjen e trurit, gjithashtu nxist rritjen e flokëve

Shkopinjë buke me rozmarinë

9.Qepujka

Zvogëlon rrezikun për kancer të stomakut. Njihet si mbrojtja e kancerit

10-Koriandër

Ul kolesterolin e “keq” dhe rrit kolesterolin “e mirë”, Ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.

E rëndësishme

Disa barëra në doza të mëdha mund të shkaktojnë efekte anësore ose të ndërveprojnë me ilaçe. Përdorni me pakicë dhe tregojini mjekut tuaj për çdo shtesë bimore që merrni.

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Këshilla për ushqimin e fëmijëve nga 6 muajsh

Futja e një ushqimi të ri për fëmijën është një moment delikat, por edhe i rëndësishëm që duhet përballuar me qetësi, durim e besim e pa frikë. Zakonisht fillohet me frutë, mollë a dardhë, e bërë në pure ose e omogjeneizuar sepse, falë shijes saj së ëmbël, mund të jetë më e lehtë që të pranohet nga fëmija.

Çfarë është një tenxhere multicooker?

Sot, të gjithë kërkojnë ushqim të shëndetshëm dhe të përgatitur në shtëpi. Ne duam që vaktet tona të duken dhe të kenë shije të mirë, si dhe të jenë të shëndetshme, ushqyese dhe të shërbejnë për çfarëdo diete që bëjmë.