Pije Cocktails
Shkruaj një koment

Granita me limon

Granita me limon është një pije ideale në stinën e verës, pasi i jep shumë freski trupit tonë në ditë të nxehta. Kjo recetë e përgatitur në shtëpi dhe me limon biologjik është e shëndetshme dhe e freskët.

Përbërësit për Granita me limon


  • 500 gr limona

  • 250 ml ujë

  • 200 sheqer


Përgatitja e granita me limon

Për të përgatitur granita me limon në shtëpi si fillim në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqeri dhe i vendosim në zjarre. Pasi zien sherbeti e lemë të ftohet. Ndërkohë shtrydhim kokrrat e limonit duhe mbledhur lëngun në një enë.

Sherbetin e ftohur e përziejmë me lëngun e limonit dhe e futim për 1 orë në frigorifer në grirje.
Pas 1 ore e nxjerrim dhe e trazojmë me pirua duke i shtypur pjesët e ngrira.E mbyllim dhe e futim përsëri në frigorifer për 1 orë tjetër.

E nxjerrim përsëri dhe e punojmë mirë me pirua.Kështu veprohet edhe njëherë tjetër dhe rezultati është si në figurë. Granita me limon është gati, e shërbejmë në kupat e akullores me disa fruta të freskëta sipër ose gliko limoni.

Receta të zgjedhura krostate limoni, biskota me shije limoni ose uje me limon.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente