Granita me limon

53 Shares
53
0
0
Granita me limon është një pije ideale në stinën e verës, pasi i jep shumë freski trupit tonë në ditë të nxehta. Kjo recetë e përgatitur në shtëpi dhe me limon biologjik është e shëndetshme dhe e freskët.

Granita me limon

Prep Time20 mins
Course: Drinks
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Kalori: 120kcal

Përbërësit

  • 500 gr limona
  • 250 ml ujë
  • 200 gr sheqer

Përgatitja

  • Për të përgatitur granita me limon në shtëpi si fillim në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqeri dhe i vendosim në zjarre. Pasi zien sherbeti e lemë të ftohet. Ndërkohë shtrydhim kokrrat e limonit duhe mbledhur lëngun në një enë.
  • Sherbetin e ftohur e përziejmë me lëngun e limonit dhe e futim për 1 orë në frigorifer në grirje.
  • Pas 1 ore e nxjerrim dhe e trazojmë me pirua duke i shtypur pjesët e ngrira.E mbyllim dhe e futim përsëri në frigorifer për 1 orë tjetër.
  • E nxjerrim përsëri dhe e punojmë mirë me pirua.Kështu veprohet edhe njëherë tjetër dhe rezultati është si në figurë. Granita me limon është gati, e shërbejmë në kupat e akullores me disa fruta të freskëta sipër ose gliko limoni.

Receta të zgjedhura krostate limoni, biskota me shije limoni ose uje me limon.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

53 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Lëng frutash – Kajsi

Ja receta për lëng frutash, pa konservant dhe ngjyrues kimik. Vetëm me fruta të freskëta. Fruti i kajsisë në këtë periudhë ka arritur pjekjen maksimale dhe është i përkryer për lëng të freskët.

Lëng karrote

E lehtë për t'u përgatitur, e freskët dhe mbi të gjitha mund ta përgatisim gjatë gjithë vitit. Lëng karrote mund të jetë një alternativë shumë më e dobishme për trupin tonë një ngarkese e vërtetë vitaminash.

Limonadë me Luleshtrydhe

Thjeshtësia e pijeve freskuese ka lënë mënjane shijen natyrale të limonadës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshtë për të rikthyer atë freski që limonada dhuron. Në këtë recetë do të përgatisim një limonadë me shije luleshtrydhe.

Si të përgatisim një Cocktail Mojito

Nëse sonte keni zgjedhur të rrini në shtëpi, mund shijoni këtë cocktail pas darkës dhe në sfond muzika juaj e preferuar pse jo dhe ndonjë shoqëri e këndshme. Mojito është një cocktail (long drink) alkolik me origjine kubane. Baza përbëhet nga rumi dhe shoqërohet me gjethe mente e cila i jep atë shije karakteristike.