Cocktail: Sex on the beach

Koktej Sex on the beach

Përreth viteve '80 në Europë u modifikua emri në 'Sex on the beach'.

Koktej Sex on the beach

Përbërësit

  • 3 kube të vegjël akulli
  • 1/2 pjesë vodka
  • 1/2 pjesë vodka pjeshke
  • 1 pjesë lëng rrushi mali
  • 1 pjesë lëng portokalli
  • 1 pjesë lëng ananasi sipas dëshirës

Përgatitja

  • Vendosim akullin në shaker. Shtojmë të gjithë përbërësit alkoolik në fillim e më pas gjithë përbërësit jo alkoolik. Fillojmë ta tundim shaker-in derisa ai të ftohet komplet.
  • Hedhim koktejin e përgatitur në gotë dhe e zbukurojmë me një copë fruti të freskët.
  • E shërbejmë koktejin të ftohtë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

photo credit flickr1 flickr2

0 Shares
1 comment
  1. Eshte nje koktej shum i mire …..Desh shum te pergatisja nje koktj si ky vete me duart e mia. Po disa kokteje te tjera nuk mund ti shohim dot?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Çaj trëndafili të egër

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët mjekësore më të çmuara për vlerat e forta shëndetësore. Ai është një bimë që rritet në shkurre, sidomos në pjesët kodrinore të Shqipërisë.

Limonadë me Luleshtrydhe

Thjeshtësia e pijeve freskuese ka lënë mënjane shijen natyrale të limonadës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshtë për të rikthyer atë freski që limonada dhuron. Në këtë recetë do të përgatisim një limonadë me shije luleshtrydhe.

Si të përgatisim një Cocktail Mojito

Nëse sonte keni zgjedhur të rrini në shtëpi, mund shijoni këtë cocktail pas darkës dhe në sfond muzika juaj e preferuar pse jo dhe ndonjë shoqëri e këndshme. Mojito është një cocktail (long drink) alkolik me origjine kubane. Baza përbëhet nga rumi dhe shoqërohet me gjethe mente e cila i jep atë shije karakteristike.

Pjeshkë në verë

Pjeshkat të vendosura në verë kanë një shije me të vërtetë të mrekullueshme. Edhe vera është shumë e veçantë pasi ka marrë gjithë aromën e pjëshkëve. Zakonisht janë vetëm keta dy përbërës të kësaj recete, por nëse dëshironi mund të shtoni edhe karafil ose kanellë.