Pije kundër plakjes me Karrota dhe Rrepa

99 Shares
99
0
0
Një pije me fruta dhe perime kundër plakjes, lëngu që na ndihmon të qëndrojmë të rinj. Janë të shumta vetit e rrepave dhe karrotave siç e kemi cituar edhe në recetën për lëng karrote apo tek lëng i kuq.

Pije kundër plakjes me Karrota dhe Rrepa

Prep Time10 mins
Total Time10 mins
Course: Drinks
Cuisine: Mediterranean
Keyword: healthy
Sasia: 2 persona
Kalori: 160kcal

Video

Përbërësit

  • 2 rrepa të kuq
  • 2 karrota
  • lëngu i gjysmë limoni
  • 100 ml ujë

Përgatitja

  • Ideale do të ishte të zieni 1 ditë më parë rrepat e kuq. Lani karrotat dhe nëse janë biologjikë nuk është nevoja as ti qëroni. Për të marrë lëngun nga perimet nevojitet një nxjerrës frutash elektrik. Në pamundësi mund ti grijmë në mikser dhe më pas ti nxjerrim lëngun më kullojës.
  • Lëngun e përftuar nga rrepat dhe perimet e hedhim në një enë dhe shtojmë lëngun e gjysmë limoni dhe rreth një gotë me ujë. E trazojmë dhe lëngun kundër plakjes e ndajmë nëpër gota për ta shërbyer.
  • Kjo pije këshillohet të konsumohet përpara drekës ose darkës. Në këtë mënyrë efekti pastrues është më i theksuar.
  • Lëngu kundër plakjes me karrota dhe rrepa mund të konsumohet çdo ditë. Mund të provoni për 15 ditë dhe të vëzhgoni rezultatet.

Receta të tjera të ngjashme që ju këshillojmë: smoothie kiwi, lëng karrote, lëng molle, lëng frutash

Ju bëftë mirë!

99 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Lëng karrote

E lehtë për t'u përgatitur, e freskët dhe mbi të gjitha mund ta përgatisim gjatë gjithë vitit. Lëng karrote mund të jetë një alternativë shumë më e dobishme për trupin tonë një ngarkese e vërtetë vitaminash.
Cocktail: Sex on the beach

Koktej Sex on the beach

Sex on the beach - është një koktej alkoolik i njohur në gjithë botën. Eshtë një nga koktejet më të preferuara në Europë. Përgjatë viteve '60 nuk u krijua asnjë koktej që përmbante në emër fjalën 'sex'. Në fillim u quajtën 'fun on the beach' ( kënaqësi në plazh), më pas mori emrin ' peach on the beach' ( pjeshkë në plazh). Përreth viteve '80 në Europë u modifikua emri në 'Sex on the beach

Pjeshkë në verë

Pjeshkat të vendosura në verë kanë një shije me të vërtetë të mrekullueshme. Edhe vera është shumë e veçantë pasi ka marrë gjithë aromën e pjëshkëve. Zakonisht janë vetëm keta dy përbërës të kësaj recete, por nëse dëshironi mund të shtoni edhe karafil ose kanellë.

Frapè me Luleshtrydhe

Frapè me luleshtrydhe është një pije freskuese dhe delikate në shije. Përgatitet shpejt, me pak përbërës. Kjo pije ju pëlqen si fëmijëve dhe të mëdhenjëve.

Pije Franceze – Clericot

Clericot është një pije me origjinë franceze, por disa thonë se është shpikur nga anglezët që jetonin në Indi, për të freskuar nxehtësinë. Përgatitja e kësaj pije është super e lehtë dhe mund të shërbehet në një gotë vere.