Lëng frutash – Kajsi

23 Shares
23
0
0
Ja receta për lëng frutash, pa konservant dhe ngjyrues kimik. Vetëm me fruta të freskëta. Fruti i kajsisë në këtë periudhë ka arritur pjekjen maksimale dhe është i përkryer për lëng të freskët.

Lëng frutash – Kajsi

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Drinks
Cuisine: Albanian
Keyword: pije
Sasia: 4 persona
Kalori: 120kcal

Përbërësit

  • 1 kg kajsi
  • 1 l ujë
  • 180 gram sheqer
  • 1 kokërr limon

Përgatitja

  • Lajmë e qërojmë frutat për të përgatitur lëng frutash të shëndetshëm. I heqim farën dhe i presim në forma kubike. Frutat e prera i hedhim në një enë ku shtojmë sheqerin dhe ujin. Enën e vëmë në zjarr për 15-20 minuta.
  • Gjatë kohës që zien masa do ta trazojmë shpesh herë, duke i hequr shkumën e krijuar. Limonin e shtrydhim dhe 5 minutat e fundit shtojmë edhe lëngun e limonit.
  • Masën e grijmë me një mikser zhytës derisa masa të bëhet një lëng i trashë. Lëngun e kullojmë dhe e hedhim të nxehtë nëpër shishe qelqi të sterilizuara.
  • Shishet i kthejmë me kapak poshtë derisa të ftohen. Lëng frutash me kajsi është gati për tu servirur. Shoqëroheni me një pjesë ëmbëlsirë ose të freskët pasditeve.

Lëng frutash – Ju bëftë mirë nga artigatimit.com

Lexoni gjithashtu recetat për lëng Dardhe ose lëng pjepri

23 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Çaj trëndafili të egër

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët mjekësore më të çmuara për vlerat e forta shëndetësore. Ai është një bimë që rritet në shkurre, sidomos në pjesët kodrinore të Shqipërisë.
Cocktail: Sex on the beach

Koktej Sex on the beach

Sex on the beach - është një koktej alkoolik i njohur në gjithë botën. Eshtë një nga koktejet më të preferuara në Europë. Përgjatë viteve '60 nuk u krijua asnjë koktej që përmbante në emër fjalën 'sex'. Në fillim u quajtën 'fun on the beach' ( kënaqësi në plazh), më pas mori emrin ' peach on the beach' ( pjeshkë në plazh). Përreth viteve '80 në Europë u modifikua emri në 'Sex on the beach