Pije Cocktails
Shkruaj një koment

Lëng frutash – Kajsi

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 5 Vazo

Ja receta për lëng frutash, pa konservant dhe ngjyrues kimik. Vetëm me fruta të freskëta. Fruti i kajsisë në këtë periudhë ka arritur pjekjen maksimale dhe është i përkryer për lëng të freskët.

Përbërësit për Lëng frutash – Kajsi


  • 1 kg kajsi

  • 1 litër ujë

  • 180 gram sheqer

  • 1 kokërr limon


Përgatitja

Lajmë e qërojmë frutat. I heqim farën dhe i presim në forma kubike. Frutat e prera i hedhim në një enë ku shtojmë sheqerin dhe ujin. Enën e vëmë në zjarr për 15-20 minuta.

Gjatë kohës që zien masa do ta trazojmë shpesh herë, duke i hequr shkumën e krijuar. Limonin e shtrydhim dhe 5 minutat e fundit shtojmë edhe lëngun e limonit.

Masën e grijmë me një mikser zhytës derisa masa të bëhet një lëng i trashë. Lëngun e kullojmë dhe e hedhim të nxehtë nëpër shishe qelqi të sterilizuara.

Shishet i kthejmë me kapak poshtë derisa të ftohen. Lëng frutash me kajsi është gati për tu servirur. Shoqëroheni me një pjesë ëmbëlsirë ose të freskët pasditeve.

Lëng frutash – Ju bëftë mirë nga artigatimit.com

Lexoni gjithashtu: Lëng Dardhe ose Lëng pjepri

Shkruani komentin tuaj - Komente