Pije me verë të kuqe – Liker

29 Shares
29
0
0
Pije me verë të kuqe është një liker për femra. Gjyshet tona e kanë shumë të njohur këtë pije dhe e përgatitnin me shumë dëshirë për qerasje.

Pije me verë të kuqe – Liker

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Drinks
Cuisine: Albanian
Keyword: pije
Sasia: 4 persona
Kalori: 80kcal

Përbërësit

 • 500 ml verë e kuqe
 • 100 gram sheqer
 • 500 ml raki rrushi
 • 300 gram sheqer
 • 5-6 karafila
 • 1 shkop kanellë
 • 1 gjethe barbarozë

Përgatitja

 • Në një enë hedhim masën e verës atë të rakisë dhe të sheqerit. E trazojmë me kujdes. Enën e vëmë në zjarr të ngadalshëm.
 • Gjatë zierjes, shtojmë karafilat dhe kanellën. E trazojmë herë pas here gjatë kohës që zien. Dhe ashtu vazhdojmë për gati 10 minuta duke e përzier dhe masa duke zierë.
 • Kujdes nga alkooli të mos marrë flakë: Zierja behet në pllakën e sobës me nxehtësi të ulët.
 • Pas 10 minutash zierje e heqim nga zjarri dhe e lemë të ftohet.
 • Më pas e hedhim në shishe së bashku me erëzat, heqim vetëm barbarozën. Duhet të kemi parasysh se shishet duhet të jenë të sterilizuara.
 • Pija liker me verë të kuqe, shoqërohet me glikonë që keni për zemër ose me fruta të thata.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

liker pije grash
29 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like
Cocktail: Sex on the beach

Koktej Sex on the beach

Sex on the beach - është një koktej alkoolik i njohur në gjithë botën. Eshtë një nga koktejet më të preferuara në Europë. Përgjatë viteve '60 nuk u krijua asnjë koktej që përmbante në emër fjalën 'sex'. Në fillim u quajtën 'fun on the beach' ( kënaqësi në plazh), më pas mori emrin ' peach on the beach' ( pjeshkë në plazh). Përreth viteve '80 në Europë u modifikua emri në 'Sex on the beach

Çaj trëndafili të egër

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët mjekësore më të çmuara për vlerat e forta shëndetësore. Ai është një bimë që rritet në shkurre, sidomos në pjesët kodrinore të Shqipërisë.

Lëng frutash – Kajsi

Ja receta për lëng frutash, pa konservant dhe ngjyrues kimik. Vetëm me fruta të freskëta. Fruti i kajsisë në këtë periudhë ka arritur pjekjen maksimale dhe është i përkryer për lëng të freskët.

Limonadë me Luleshtrydhe

Thjeshtësia e pijeve freskuese ka lënë mënjane shijen natyrale të limonadës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshtë për të rikthyer atë freski që limonada dhuron. Në këtë recetë do të përgatisim një limonadë me shije luleshtrydhe.