Pije me verë të kuqe – Liker

Pije me verë të kuqe është një liker për femra. Gjyshet tona e kanë shumë të njohur këtë pije dhe e përgatitnin me shumë dëshirë për qerasje.

Pije me verë të kuqe – Liker

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Drinks
Cuisine: Albanian
Keyword: pije
Sasia: 4 persona
Kalori: 80kcal

Përbërësit

 • 500 ml verë e kuqe
 • 100 gram sheqer
 • 500 ml raki rrushi
 • 300 gram sheqer
 • 5-6 karafila
 • 1 shkop kanellë
 • 1 gjethe barbarozë

Përgatitja

 • Në një enë hedhim masën e verës atë të rakisë dhe të sheqerit. E trazojmë me kujdes. Enën e vëmë në zjarr të ngadalshëm.
 • Gjatë zierjes, shtojmë karafilat dhe kanellën. E trazojmë herë pas here gjatë kohës që zien. Dhe ashtu vazhdojmë për gati 10 minuta duke e përzier dhe masa duke zierë.
 • Kujdes nga alkooli të mos marrë flakë: Zierja behet në pllakën e sobës me nxehtësi të ulët.
 • Pas 10 minutash zierje e heqim nga zjarri dhe e lemë të ftohet.
 • Më pas e hedhim në shishe së bashku me erëzat, heqim vetëm barbarozën. Duhet të kemi parasysh se shishet duhet të jenë të sterilizuara.
 • Pija liker me verë të kuqe, shoqërohet me glikonë që keni për zemër ose me fruta të thata.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

liker pije grash
59 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Liker luleshtrydhe

Liker luleshtrydhe i përgatitur në shtëpi pa konservues dhe kimikate të dëmshme. Ka shume pije me esencë luleshtrydhe në treg, por ja vlen mundimi të përgatisni në shtëpi këtë pije të veçantë me shije luleshtrydhe.

Pije Franceze – Clericot

Clericot është një pije me origjinë franceze, por disa thonë se është shpikur nga anglezët që jetonin në Indi, për të freskuar nxehtësinë. Përgatitja e kësaj pije është super e lehtë dhe mund të shërbehet në një gotë vere.