Pije Cocktails
Shkruaj një koment

Lëng frutash dhe perimesh të freskëta

Përgatitja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Për një organizëm të shëndetshëm, duhet të konsumojmë gjithmonë lëng frutash dhe perimesh të freskëta. Ja ku i keni dy kombinime lëngje shumë të shijshëm dhe me vlera të dobishme për organizmin.

Përbërësit për Lëng frutash dhe perimesh të freskëta

  Receta 1

 • 150 gr spinaq (gjethe vogël)

 • 100 ml ujë të gazuar

 • 200 gr ananas

 • 200 gr mango

 • 2 banane
 • Receta 2

 • 100 gr spinaq

 • 100 ml ujë

 • 80 gr pjepër

 • 100 gr mango copëtuar

 • 80 gr karota

 • 80 gr ananas


Përgatitja

Për të dyja recetat të gjitha frutat dhe perimet më parë duhet ti lajmë me ujë të rrjedhshëm. I presim në feta dhe me pas në kubik të vegjël. Zakonisht për të përgatitur këto lloje lëng frutash dhe perimesh përdoren mikser ushqimi (anglisht: smoothie maker, italisht:frullatore).

Përbërësit hidhen të gjithë në gotën e mikserit dhe me pas grihen në shpejtësi mesatare. Për një rezultat sa më krem, mund të hidhni edhe disa copa akulli, por më parë duhet të lexoni udhëzimet e mikserit tuaj.

Receta e dytë rekomandohet për të pasur një lëkurë dhe fytyrë të pastër. Mjafton një gotë në ditë nga receta për lëng frutash dhe perimesh.

Lëngun e përgatitur e hedhim nëpër gota dhe e shërbejmë të freskët, shoqëruar me ndonjë pjesë frute nëse dëshirojmë

Lexoni gjithashtu recetën për Lëng i kuq i shëndetshëm dhe lëng dardhe

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente