Liker luleshtrydhe

Liker luleshtrydhe i përgatitur në shtëpi pa konservues dhe kimikate të dëmshme. Ka shume pije me esencë luleshtrydhe në treg, por ja vlen mundimi të përgatisni në shtëpi këtë pije të veçantë me shije luleshtrydhe.

Liker Luleshtrydhe

Prep Time20 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time30 minutes
Course: Drinks
Cuisine: Albanian
Keyword: pije
Sasia: 4 shishe
Kalori: 240kcal

Përbërësit

  • 300 gr luleshtrydhe
  • 200 ml alkool
  • 300 ml ujë
  • 180 gr sheqer

Përgatitja

  • Për të përgatitur këtë pije liker luleshtrydhe, pastrojmë luleshtrydhet nga bishat, i lajmë në ujë të rrjedhshëm dhe i presim në kubik.
  • Luleshtrydhet e prera i vendosim në një vazo të sterilizuar ku shtojmë edhe alkoolin.
  • E mbyllim mirë dhe lemë për 7 ditë luleshtrydhet së bashku me alkoolin. Gjatë kësaj kohe vazon e tundim shpesh herë, që luleshtrydhet të lëshojnë lëngun e vet në alkool. Pas 7 ditësh, në një tenxhere ziejmë ujin me sheqerin për të bërë sherbetin.
  • E lemë sherbetin të ftohet dhe hedhim në të luleshtrydhet me alkoolin. E trazojmë, duke e lënë për 5 minuta të tjera të gjithë përbërësit bashkë. Më pas i kullojmë dhe pijen e hedhim në shishe të kulluar.
  • Liker Luleshtrydhe është gati, presim disa ditë dhe e shërbejmë.

Pije kundër plakjes

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Lëng frutash – Kajsi

Ja receta për lëng frutash, pa konservant dhe ngjyrues kimik. Vetëm me fruta të freskëta. Fruti i kajsisë në këtë periudhë ka arritur pjekjen maksimale dhe është i përkryer për lëng të freskët.
Cocktail: Sex on the beach

Koktej Sex on the beach

Sex on the beach - është një koktej alkoolik i njohur në gjithë botën. Eshtë një nga koktejet më të preferuara në Europë. Përgjatë viteve '60 nuk u krijua asnjë koktej që përmbante në emër fjalën 'sex'. Në fillim u quajtën 'fun on the beach' ( kënaqësi në plazh), më pas mori emrin ' peach on the beach' ( pjeshkë në plazh). Përreth viteve '80 në Europë u modifikua emri në 'Sex on the beach

Pije Franceze – Clericot

Clericot është një pije me origjinë franceze, por disa thonë se është shpikur nga anglezët që jetonin në Indi, për të freskuar nxehtësinë. Përgatitja e kësaj pije është super e lehtë dhe mund të shërbehet në një gotë vere.