Pije Cocktails
1 koment

Pjeshkë në verë

Përgatitja: 10 min - Sasia: 2

Pjeshke të vendosura në verë kanë një shije me të vërtetë të mrekullueshme. Edhe vera është shumë e veçantë pasi ka marrë gjithë aromën e pjëshkëve. Zakonisht janë vetëm keta dy përbërës të kësaj recete, por nëse dëshironi mund të shtoni edhe karafil ose kanellë.

Përbërësit për Pjeshkë në verë


  • 10 kokrra pjeshkë

  • 750 ml verë të kuqe ( Chianti Classico)

  • pak karaifil ( sipas dëshirës)

  • pak kanellë ( sipas dëshirës)


Përgatitja e pijes

Qërojmë pjeshkët dhe i presim në copa.
I vendosim në një enë qelqi dhe i hedhim sipër verën e kuqe. Enën e mbyllim me kapak dhe e vendosim në frigorifer përreth 2 orë ose më shumë. Më pas hedhim në gota pjeshkë e verë dhe e shërbejmë të ftohtë.

Ju bëftë mirë!

1 Comment

Shkruani komentin tuaj - Komente