Si të përgatisim një Cocktail Mojito

Mojito është një cocktail (long drink) alkolik me origjine kubane. Baza përbëhet nga rumi dhe shoqërohet me gjethe mente e cila i jep atë shije karakteristike.

Si të përgatisim një Cocktail Mojito

Përbërësit

  • 4.0 cl rum
  • 3.0 cl lëng limon i athtë
  • 3 gjethe mënderz mente
  • 2 lug sheqer
  • pak soda tonic schweppes

Përgatitja

  • Hidhni sheqerin, lëngun e limonit dhe mënderzën në një rrahëse dhe i shtypni.
  • Shtoni rumin dhe më pas i hidhni në një gotë të lartë (tumbler). Shtoni me pas schweppes.
Ju bëftë mirë!

17 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Liker luleshtrydhe

Liker luleshtrydhe i përgatitur në shtëpi pa konservues dhe kimikate të dëmshme. Ka shume pije me esencë luleshtrydhe në treg, por ja vlen mundimi të përgatisni në shtëpi këtë pije të veçantë me shije luleshtrydhe.

Pjeshkë në verë

Pjeshkat të vendosura në verë kanë një shije me të vërtetë të mrekullueshme. Edhe vera është shumë e veçantë pasi ka marrë gjithë aromën e pjëshkëve. Zakonisht janë vetëm keta dy përbërës të kësaj recete, por nëse dëshironi mund të shtoni edhe karafil ose kanellë.