Llojet e djathërave që duhet ti provoni patjetër

Karakteristikat e djathërave janë të ndryshme: shija, ngjyra, aroma, cilësia, butësia, si dhe koha e përgatitjes, staxhionimi i cili bën diferencë edhe në çmim.
Nëse e adhuroni djathin dhe nuk mund të rezistoni pa e shtuar atë në ushqimin tuaj, këtu janë disa lloje djathrash që duhet ti provoni me patjetër.

Cili është djathi juaj i preferuar?

Nëse e adhuroni djathin dhe nuk mund të rezistoni pa e shtuar atë në ushqimin tuaj, këto janë disa lloje djathrash që duhet ti provoni me patjetër.

1. Mozzarella

Origjina e Mozzarella është Italia, shumica e tyre janë bërë nga qumështi i lopës.
Djathi është gjysmë i butë dhe duhet të konsumohet i freskët, brenda disa orësh pasi të bëhet nga qumështi i pasterizuar ose i pa sterizuar. Mund ta bëni djathin edhe në shtëpi duke e përdorur në bërjen e sallatave, picave, mishit dhe recetave me perime.

Receta për sallatë caprese

2. Cheddar

Djathi Cheddar është djathë i fortë i bërë nga qumështi i lopës së pasterizuar. Në kohët e lashta, ajo prodhohej vetëm në Angli; megjithëse është prodhuar dhe konsumuar në të gjithë botën sot.
Zakonisht është në formën e një daulle dhe ngjyra e tij varion nga e bardha në të verdhë të zbehtë. Disa mund të kenë ngjyrën portokalli të zbehtë.

3. Emmental

Emmental prodhohet në Zvicër nga qumështi i lopës i pasterizuar.
Emmental zakonisht shoqërohet dhe shërbehet me verë dhe fruta, falë aromës së saj të ëmbël dhe kombinimit me aromën e frutave. Në krahasim me djathërat e tjerë, ka vrima më të mëdha që formohen gjatë procesit të fermentimit prandaj është një nga djathërat më të vështirë për tu prodhuar.

4. Gouda

është një djathë i pasur, aromatizues dhe gjysmë i fortë, i cili është bërë nga qumështi i lopës, por disa variante artizanale përdorin qumështin e deles ose dhisë për të prodhuar djathra që do jetojnë për një kohë më të gjatë. Gouda mund të shërbehet në feta, kubike ose i shkrirë, dhe mund të përdoret si djathë tryeze ose djathë ëmbëlsire.

5. Parmigiano Reggiano

Ky djathë italian shpesh ngatërrohet me djathin ‘Parmesan’. Sidoqoftë, origjinal Parmigiano . Reggiano është një djathë i cili mund të prodhohet vetëm në Emilia. Romagna dhe Lombardia në Itali. është një djathë i fortë, i thatë, i thekur, i staxhionuar prej 12 muajsh në 36 muaj. Ka aromë si karamel. arrë dhe mund të shërbehet i grirë mbi sallatat, pastat dhe supat.

6. Feta (Djathë i bardhë)

Feta është më e përdorura nga të gjitha djathrat grek. Feta është prodhuar nga qumështi i pasterizuar i dhive dhe deleve. Mund të përdoret në pjatat e ndryshme greke si sallata greke dhe spanakopita,, në pica dhe pite. Shërbehet me vaj ulliri, speca të pjekur dhe arra. Mund të shoqërohet me birrë, si dhe verëra të caktuara.

Receta për Kulaç me djathë

7. Brie

Brie është djathi më i famshëm francez. është bërë nga qumështi i lopës i pa pasterizuar dhe është me ngjyrë të zbehtë, me një gjurmë gri nën lëkurë. Mund të shijojë ndryshe, në varësi të përbërësve të shtuar gjatë procesit të tij të prodhimit. është një djathë i ëmbël dhe shijon më së miri kur shërbehet në temperaturën e dhomës.

8. Permezan

Djathi parmezan është një nga djathërat që konsumohet më shumë në të gjithë botën. Ka një strukturë të fortë, të thërrmuar dhe një aromë frutash, arre. Krijimi i saj u frymëzua nga djathi Parmigiano. Reggiano nga Parma, Itali. është I bërë nga qumështi i lopës së pasterurizuar dhe ka ngjyrë të verdhë të zbehtë, përdoret në formë të grirë në supat, rizoto, pica, pastat dhe ushqimet e tjera.

9. Mascarpone

është djathë italian, i bërë nga qumështi i lopës së pasterizuar. Përdoret në pjatat e ëmbla, si krem djathi, i cili përbën bazën e shijshme italiane si Tiramisu. Mascarpone përdoret gjithashtu për të rritur shijen e gjellës pa prishur aromën origjinale. Përdoret gjithashtu për të trashur pudding dhe ëmbëlsira me krem, dhe mund të shërbehet ashtu siç është me frutat.

Çfarë është marscarpone?

10. Gruyere

është djathë gjysmë i butë i bërë nga qumështi i lopës, është i vështirë prodhimi i saj sepse është i mbushur me vrima dhe ka një lëkurë kafe. Kur hahet, do të ndieni fillimisht një aromë frutash. Gruyere shpesh përdoret në sallata, makarona, supa dhe shërbehet me bukë. Kombinohet me birrë, si dhe verëra të bardha.
m: shija, ngjyra, aroma, cilësia, butësia, si dhe koha e përgatitjes, staxhionimi i cili bën diferencë në çmim.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Domate të thata nën vaj

Duke qenë se jemi në një periudhë kur piqet domatja, do te shikojmë tekniken si ti ruajmë ato të thata nën vaj. Këto domate mund të hapen në dimër për tu shijuar me një pjatë të ngrohte apo sipër bukës të thekur me pak sallam.