Kulaç me djathë i pjekur në furrë

75 Shares
74
0
1
Kulaç me djathë i thjeshtë i pjekur në furrë. Përgatitja e kësaj recete është shumë e thjeshtë. Një version i ngjashëm është kulaç i mbushur me proshutë ku kemi përgatitur dhe një video recetë.

Kulaç me djathë

Prep Time35 mins
Cook Time25 mins
Total Time1 hr
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: buke
Sasia: 6 persona
Kalori: 320kcal

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 200 ml kos
 • 100 ml qumësht
 • 2 kokrra vezë
 • 150 gr djathë i bardhë
 • 1/2 lugë e vogël sodë buke
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 10 gr kripë

Përgatitja

 • Në një enë qelqi hedhim miellin e situr së bashku me sodën e bukës. E hapim miellin në mes dhe shtojmë me radhë të gjithë përbërësit e tjerë kos, qumësht, vezët, vaj ulliri dhe i përziejmë. Shtojmë dhe pak kripë nëse nuk kemi djathin e kripur.
 • Brumin e punojmë për gati 10 minuta në tavolinën e punës. Më pas e ndajmë brumin në dy pjese dhe i hapim në madhësinë e tavës.
 • Vendosim një pjesë poshtë dhe më pas hedhim djathin e copëtuar. Shtrojmë më pas dhe pjesën tjetër të brumit dhe sigurohemi qe anët te mbyllen mirë.
 • Kulaçin me djathë e pjekim në furrë të nxehur në 200°C për 25 minuta.
 • Kulaçi është gati për mëngjes dhe është mirë të shërbehet i ngrohtë.

Lexoni edhe recetat për kulaç me arra ose pite në tigan.

Ju bëftë mirë!

75 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pite për sulfllaqe

Pite për sulfllaqe përgatitur në shtëpi. Kjo është një recetë ku pite ngelet shumë e butë dhe e shijshme. Sipas dëshirës mund të shtoni pak rigon masës së brumit për akoma më shumë aromë.

Bukë e shpejtë me maja natyrale

Bukë e shpejtë me maja natyrale e cila mund të piqet brenda ditës. Buka me maja natyrale kërkon shumë kohë për përgatitje dhe për ardhjen e brumit, me këtë teknike bukën mund ta pjekim pasdite dhe ta kemi gati për darkë.

Çyrek – Bukë speciale për festa

Çyrek apo siç njihet ndryshe bukë Pashke është një lloje buke speciale e cila përgatitet për festën e Pashkëve. Ne do të japim një recetë të përgatitjes të kësaj buke bazuar tek receta greke. Tsoureki greqisht (τσουρέκι), çörek turkiqisht, panarët Arbërisht.