Receta për Festa
Shkruaj një koment

Çyrek – Bukë speciale për festa

Përgatitja: 1 h - Pjekja: 45 min - Sasia: 6 Persona

Çyrek apo siç njihet ndryshe bukë Pashke është një lloje buke speciale e cila përgatitet për festën e Pashkëve. Ne do të japim një recetë të përgatitjes të kësaj buke bazuar tek receta greke. Tsoureki greqisht (τσουρέκι), çörek turkiqisht, panarët Arbërisht.

Përbërësit për Çyrek – Bukë speciale për festa


 • 650 gram miell

 • 100 gram qumësht

 • 100 mL ujë

 • 160 gram sheqer

 • 35 gram gjalpë dele

 • 35 gram gjalpë lope

 • 40 gram maja buke

 • 3 vezë

 • 5 gram maklep (lloje erëze)

 • 5 gram mastika ose fara kumini (lloje erëzash)

 • 50 gram bajame të qëruara


Përgatitja për Çyrek

Në fillim shkrijmë majanë në ujë me pak sheqer. Në një enë të bollshme hedhim qumësht, gjalpë dhe sheqerin e ngelur. Shtojmë edhe majanë e tretur. I përziejmë pak pastaj shtojmë vezët, miellin, erëzat.

Brumi do të punohet për gati 15 minuta. E punojmë në tavolinën e punës duke përdorur fundin e pëllëmbës. Fare mirë për këtë proces mund të përdoret edhe një mikser kuzhinë.


E vendosim në një enë me kapak dhe e lemë të pushoj për gati dy orë.
Brumin e punojmë edhe dy herë të tjera me nga pesë minuta në interval pushimi me nga 10 minuta.
Më pas brumin e ndajmë në gjashtë toptha dhe duke i bërë rripa-rripa.
Thuren të gjashtë rripat në formë gërsheti. Procesi eshte i ilustruar me foto.

çyrek - buke pashke

Nëqoftëse nuk mundeni ta thurni me gjashtë gërsheta e bëni me tre rripa për të thurur gërshetin.
Gërshetin e përgatitur e vendosim në një tavë të lyer me gjalpë. E vendosim në furrë dhe e lemë derisa të rritet volumi.

cyrek - gatime per festa - buke pashke

Pasi e shikojmë që brumi është dyfishuar, gërshetin sipër e lyejmë me të verdhë veze të holluar me qumësht, njëkohësisht hedhim edhe bajamet të prera hollë.

Nëqoftëse çyrekun e duam për ditë pashke vendosim sipër gërshetit edhe një ose dy vezë të kuqe të ziera. Nxehim furrën dhe e pjekim në temperaturën 180 gradë për 40-45 minuta.

Buka Pashke është gati për tu shërbyer. Për çdo pyetje, mund të përdorni hapësirën e komenteve qe gjendet ne fund të recetës.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

cyrek - receta gatimi per festa

Shkruani komentin tuaj - Komente