Receta për Bukë Amerikane

Buka e përzier me miell gruri dhe misri e ka origjinën nga Amerika, prandaj ka marrë edhe emrin Bukë amerikane e cila përdoret gjerësisht edhe në vendin tonë.

Bukë Amerikane

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Resting2 hours
Total Time2 hours 50 minutes
Course: Bread
Cuisine: American
Keyword: buke
Sasia: 6 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 250 gr miell misri
 • 250 gr miell gruri
 • 350 ml ujë
 • 30 gr maja
 • 1 lugë e vogël mjaltë ose sheqer
 • 2 lugë të mëdha vaj ulliri
 • 15 gr kripë

Përgatitja

 • Në një gotë me ujë të vakët shkrijmë majanë dhe mjaltin.
 • Në fillim në një enë hedhim miellin e misrit dhe ujin që e kemi ngrohur rreth 60 – 70 gradë. E trazojmë mirë me lugë (sepse ujë është i nxehtë), derisa të bëhet një masë homogjene.
 • Pasi e trazojmë për rreth 3 minuta, hedhim miellin e grurit, majanë e më pas kripën dhe vajin.
 • Pasi e punojmë mirë e mirë për gati 5-6 minuta, e mbulojmë në një ambient të ngrohtë për rreth 1 orë.
 • Më pas ,e marrim dhe e vendosim në tepsinë e pjekjes të lyer me vaj ose gjalpë.
 • E çojmë në furrë në temperaturën 50 gradë dhe do ta lemë edhe 1 orë tjetër.
 • Kur e shikojmë që brumi është dyfishuar, e pjekim bukën amerikane në temperaturën 200 gradë për 20-30 minuta.
 • Bukë amerikane është gati. E lëmë të ftohet dhe e presim në feta për ta shërbyer.

Mielli i misrit përmban kalcium, hekur, magnez, fosfor, potas, acid folik, vitamina A, B6, B12. Mirëpo mënyra më e mirë, për t’i mbajtur nën kontroll këto përbërës, është mirë që ta përgatitim bukën në shtëpi.

Receta të tjera për të përgatitur bukën në shtëpi, buke shtëpie me lëng molle ose bukë me arra.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pite për sulfllaqe

Pite për sulfllaqe përgatitur në shtëpi. Kjo është një recetë ku pite ngelet shumë e butë dhe e shijshme. Sipas dëshirës mund të shtoni pak rigon masës së brumit për akoma më shumë aromë.