Stridhe me limon (Ostriche)

Në treg gjejmë disa lloj stridhesh, nga ato më e shtrenjta që kanë një guackë të rrumbullakët dhe të shtrirë, te ato më të lirat me guacka ovale dhe konkave. Këto të fundit e kanë shijen e mishit brenda më të fortë.

Stridhe me limon (Ostriche)

Përbërësit

  • 13-15 stridhe gocë deti
  • pak piper
  • 2 limona

Përgatitja

  • Hapja e guackave të stridheve është një proces pak i vështirë dhe i mërzitshëm nëse nuk je ekspert. Duhet të ushtrosh pak forcë në hapjen e tyre. Sa më e freskët është stridhja, aq më e vështirë do të jetë hapja e guackës. Ekzistojnë edhe thika të vogla me qëllim hapjen e guackave të tyre.
  • Pasi i kemi hapur me kujdes guackën, vendosim stridhet në një pjatancë mbi gjethe maruleje. Duhet të kemi kujdes që të mos derdhim lëngun që kanë brenda guackat sepse është shumë i shijshëm. Vendosim copa limoni anash dhe i servirim. çdo person në momentin që do ti hajë mund ti hedhë pak piper të grirë sipër dhe limon.
  • Stridhet duhet të serviren të freskëta me një gotë shampanjë.

Notes

Ekzistojnë disa mënyra për të shijuar sa më mirë këtë ushqim. Ajo më e thjeshta që të bën ta ndiesh aromën e detit, është ti hash të gjalla me pak limon e piper sipër.
Stridhet nuk përtypen, por gëlltiten. Francezë i shijojnë me një gotë të shampanje të cilësisë së lartë ose me një verë të bardhë 'Muscadet' që vjen nga krahina e Loire ( Francë).
Napoleoni, (kur nuk ishte në luftë kuptohet), mbushte një pjatancë të madhe me akull, vendoste sipër gjethe marule dhe mbi to vinte stridhet e hapura. Veç bënte një salcë me pak kripë, piper, lëng limoni, vaj ulliri dhe konjak. Ua hidhte sipër dhe i hante në moment, të freskëta.
Stridhja mbetet mbretëresha e molusqeve.
Stridhe-limon-Ostriche-receta-gatimi-fruta-deti-sea-food

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Karkaleca në zgarë

Karkalecat në zgarë janë një pjatë shumë e thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë. Me këtë recetë, të pjekësh karkalecat është me të vërtetë shumë e thjeshtë dhe rezultati final është fantastik

Midhje të skuqura

Midhje janë vërtet të shijshme dhe interesante në formë. Mishi i tyre ndodhet brenda një guaske me dy kapakë. Këto produkte kanë vlera të mëdha ushqimore dhe sidomos në zhvillimin normal të trurit.

Si të gatuajmë sardele

Si të gatuajmë sardele në tenxhere me presion do të ishte titulli i plotë i recetës. Sardelet konsiderohen si një mik i mirë i shëndetit të njeriut. Këta peshq janë të mbushur me vlera ushqimore dhe shëndetësore të jashtëzakonshme, që i zgjatin jetën njeriut.