Gatime Unike
Shkruaj një koment

Sallatë Quinoa me perime në grill

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 2 Persona

Sallatë quinoa me prime është një pjatë e freskët dhe plot vlera ushqimore, një variant i sallatës me oriz apo përgatitjes së cous-cous me prime. Quinoa shqiptohet kinoa dhe pse nga forma mund të ngjajë si një drithër, ajo futet ne familjen e barishteve. Quinoa është e pasur me proteina e nuk përmban gluten dhe ka një shije delikate.

Përbërësit për Sallatë Quinoa me perime në grill


  • 200 gr quinoa

  • 1 patëllxhan

  • 1 specë e kuqe

  • 1 qepë

  • 1 kungull

  • vaj ulliri

  • kipë

  • piper i zi

  • majdanoz


Si të gatuajmë Sallatë Quinoa

Si fillim për të përgatitur sallatë quonoa duhet të shpëlajmë në ujë të rrjedhshëm derisa ujë të dali i pastër. Në këtë mënyrë quinoa nuk do të na jetë e hidhur. Pasi ta kemi larë e vendosim në zjarre dhe në enë hedhim ujë derisa të mbulohet quinoa. E lëmë në zjarr të ulët derisa ujë të shteroj komplet. I hedhim pak kripë dhe e lëmë të ftohet.

Ndërkohë përgatisim perimet për sallatën me quinoa. Pastrojmë dhe lajmë perimet. I ndajmë ato në feta dhe me pas i vendosim në një letër thithëse ti heqim ujin. I lyejmë më pak vaj, kripë dhe piper dhe i vendosim sipër në grill.
Përgatisim dhe qepën, por nëse preferoni mund të përdorni edhe disa thelbi hudhra. Në recetën Sallatë quinoa mund të përdorini edhe perime të tjera.
Presim perimet në pjesë më të vogla dhe i bashkojmë më quinoa duke shtuar pak piper.

Sallatë quinoa me perime është gati. Hedhim sipër pak vaj ulliri dhe majdanozin e grirë.

Lexoni gjithashtu quinoa me pesto apo edhe quinoa me perime

Ju beftë mirë nga ArtiGatimit.com!

Shkruani komentin tuaj - Komente