Tortë me luleshtrydhe dhe copa çokollate

Masa e përbërësve në këtë receta është matur me gotën e kosit të frutave, kështu në bazë të saj janë dhënë të gjitha masat.

Tortë me luleshtrydhe dhe copa çokollate

Përbërësit

 • 400 gr luleshtrydhe
 • 1 gotë me kos luleshtrydhesh
 • 2 gota sheqer
 • 3 gota miell
 • 1 gotë vaj luledielli
 • 3 vezë
 • 1 pako me maja pluhur për ëmbëlsira
 • 1 pako vanilje pluhur
 • 1/2 gote qumësht
 • disa lëkura të grira të një limoni
 • 100 gr opa çokollate

Përgatitja

 • Si fillim pastroni e lani luleshtrydhet. Filloni ti prisni në copa por mos harroni të lini disa nga ato për zbukurimin sipër. Vendosini luleshtrydhet e prera në copa në një tenxhere të vogël, hidhni në të edhe një lugë sheqer e një lugë ujë.
 • Vendosni tenxheren të ziejë për disa minuta duke pasur kujdes që ti trazoni shpesh. Më pas griheni me grirësin elektrik derisa të masa të bëhet si krem.Lëreni të ftohet.
 • Në një enë qelqi filloni të rrihni vezët me sheqerin derisa të arrini një masë të fryrë. Më pas shtoni pak nga pak kosin me luleshtrydhe e vajin. Trazojini mirë. Më pas shtoni miellin e bashkuar me vaniljen e majanë duke e alternuar me qumështin.
 • Përziejeni me kujdes me një lugë druri. Më pas shtoni kremin e luleshtrydhes (duke lënë 1/2 gote për pjesën sipër) dhe copat e çokollatës. Bëni kujdes që të bashkohen mirë me gjithë masën. Hidhni përgatitjen në një tavë të rrumbullakët dhe piqeni në furrë të nxehtë 180°C përreth 40 minuta.
 • Kur torta të jetë pjekur lëreni të ftohet e më pas hidhni sipër kremin e luleshtydhes dhe zbukurojeni me luleshtrydhe të plota e çokollatë.
 • Shërbeni tortën të prerë në copa e mund ta shoqëroni sipas dëshirës me një liker.

Notes

Ju bëftë mirë

79 Shares
14 comments
 1. Ju pergezoj per punen qe beni.
  Desha te pys gotat me sheqer,me vaj dhe miell sa ml i kanë?
  Pres pergjigjien tuaj!

 2. Egzona te falenderojme per komplimentat. Ne kete recete kemi perdorur goten ose vazon e kosit te frutave ( ato qe shiten ne supermarket) qe zakonisht jane 120 gr. Por nese do, mund te perdoresh si mase edhe nje gote plastike. shpresoj te te kemi ardhur ne ndihme.

 3. Po,faleminderit shum.
  Vazhdoni me kesi lloje recetash se me te vertet me keni ndihmuar rreth kuzhines pasi jam nje fillestare.
  Punë sa me te lehtë,kam shum respekt per ju.

 4. Faleminderit Egzona. Mundohemi ti bejme recetat sa me te thjeshta qe te mund ti gatuajne te gjithe. per çdo sqarim mund te na shkruash pa hezitim. gjithe te mirat!

  1. PERSHENDETJE : KJO TORTE MUND TE PERDORET DHE PER NJE DITELINDJE ? NESE JO ME DERGONI NJE RECETE TORTE ME COKOLLAT .

   PRES PERGJIGJEN TUAJ!

 5. me pelqene shumeeeee recetat e artiti te gatimit e ndjeki cdo dit kete faqe dhe jam shume e kenaqur nga ju asnjehere mos u dorzoni vazhdoni keshtu ju lumt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel Fiku

Sot po japim recetën e reçelit të fikut të cilin mund ta shijojmë edhe më vonë, kur në treg të mos e gjejmë më këtë frutë kaq të shijshëm.

Receta për Bonbone

Para shumë vitesh, tregu shqiptarë nuk kishte kaq karamele e çokollata sa ka tani. Dhe nënat bënin të pamundurën për të kënaqur dëshirat e fëmijëve. Me ato pak përbërës që gjendeshin në atë kohë mundoheshin të realizonin receta të shijshme. Një nga këto receta ishin edhe bonbonet. E kush nuk e kujton erën e karamelit që mbushte gjithë shtëpinë. Këto bonbone të bëra thjesht me qumësht, sheqer e pak gjalpë ishin një festë për gjithë familjen.

Vanilla Cupcake

Vanilla cupcake apo cupcakes me vanilje janë perfekte për festa, festime apo thjesht për ti provuar. Këto ëmbëlsira përgatiten fare thjeshte dhe sipër mund ti vendosim krem me shije dhe ngjyra të ndryshme.