Sheqerpare

Sheqerparet janë ëmbëlsira shumë të shijshme me origjine turke dhe të njohura edhe në vendin tonë. Para shumë kohësh në Turqi i shijova këto ëmbëlsira dhe të them të drejtën shija e tyre më ka mbetur edhe sot. Kam provuar disa herë ti gatuaj por kjo recetë është ajo e cila u afrohet atyre që kam provuar në Turqi.

Në fakt sheqerpare nuk janë të vështira për tu gatuar, duhet të kemi kujdes që të punojmë shpejt brumin pasi gjalpi në të shkrin e kjo gjë s'na ndihmon në krijimin e sferave për të krijuar këto ëmbëlsira.

Sheqerpare

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire, kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 380kcal

Video

Përbërësit

Për brumin rreth 15 cope

 • 310 gr miell tipit 00
 • 100 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 1 kokërr vezë
 • 2 lugë gjelle kos i bardhe
 • 1 lugë çaji maja për ëmbëlsira
 • pak kripë
 • 150 gr bajame ose fistik

Për sherbetin

 • 300 gr sheqer
 • 200 ml ujë
 • 1/2 lugë lëng limoni
 • pak vanilje pluhur sipas dëshirës

Përgatitja

 • Këshilla ime është që sherbetin ta përgatisni më përpara se të filloni përgatitjen për sheqerparet pasi duhet të hidhet i ftohtë.
 • Hedhim ujin dhe sheqerin në një enë dhe i vendosim në zjarr. Në momentin që fillon të ziejë hedhim pak lëng limoni dhe e lemë akoma për 2-3 minuta në zjarr të ulët. E lëmë të ftohet.

Përgatitja për sheqerpare

 • Fillojmë me përbërësit për brumin. Në një enë qelqi ose porcelani hedhim miellin e bashkuar me majanë, sheqerin, vezën, kosin dhe fillojmë ti përziejmë. Me pas shtojmë gjalpin e shkrirë por jo të nxehtë dhe pak kripë. Fillojmë i trazojmë përsëri me dorë derisa të krijojmë masë homogjene.
 • Marrim një tavë ku kemi shtruar letër kuzhine apo të lyer me pak gjalpë. Fillojmë dhe krijojmë sfera të vogla nga brumi që krijuam dhe i vendosim në tavë. Duhet të kemi kujdes që ti vendosim larg njëra tjetrës pasi do të fryhen dhe kështu evitojmë që të bashkohen.
 • Pasi të kemi mbushur tavën, shtypim pak sferat sipër me bishtin e një luge druri dhe i japim formën karakteristike te sheqerpareve.
 • I fusim në furrin e nxehtë më parë në temperaturën 180°C. Duhet ti pjekim sa të marrin ngjyrë ari. Do të duhen rreth 20-30 minuta.
 • Pasi sheqerparet të jenë pjekur, i nxjerrim nga furra dhe të nxehta i fusim në sherbetin e ftohtë. I vendosim në një pjatë dhe sipër shtojmë nga një bajame ose fistik dhe i shërbejmë.

Receta për ëmbëlsirën kompekaj

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

receta-sheqerpare-sekerpare-sugar-bit-recipe
407 Shares
8 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me kakao

Torta me kakao është një ëmbëlsirë e thjeshtë për tu përgatitur dhe shumë e mirë që bën të lumtur të gjithë e sidomos fëmijët. Ne, këtë tortë e kemi zbukuruar me figurën e maces Kitty, shumë e dashur për fëmijët, por secili mund ta zbukurojë sipas dëshirës, ose thjesht mund ta lemë edhe pa zbukurim. Në përgatitjen e tortës mund të bëjmë edhe fëmijët pjesëmarrës që të na ndihmojnë.

Krostatë me pjeshkë

Krostatë me pjeshkë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në shtëpi në çdo moment të ditës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshta dhe keni një ëmbëlsirë të freskët dhe shumë të shijshme, sidomos kur pjeshkat janë të ëmbla dhe me shume frutë. Kjo krostatë me fruta mund të konsumohet edhe për mëngjes me një gotë qumësht.

Kek i thjeshtë

Këtë recetë për kek e ka dërguar një admiruese faqes ArtiGatimit dhe që e falënderojmë pa masë. Nisur nga titulli, kek i thjeshte, mund të përgatitet në një kohë të shkurtër dhe rezultati është mahnitës. Ja se çfarë na duhen.