Embëlsira
Shkruaj një koment

Mini Croissant me çokollatë

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 persona

Këto mini croissant janë zgjidhja më ë shpejtë kur duam diçka të ëmbël. Të përgatitur më brumin sfoglia, recetë e ngjashme me brioche me nutella. Për këtë recetë mund të përdoret edhe brumi sfogliat i gatshëm nëse nuk e keni përgatitur më parë, recetën e gjeni tek kategoria recetat bazë.

Përbërësit për Mini Croissant me çokollatë


  • 1 petë sfogliat

  • 200 gr çokollatë

  • 4-5 lugë gjellë ajkë qumështi (panna)

  • 3-4 lugë gjellë sheqer


Përgatitja

Në fillim nxjerrim nga frigoriferi petën sfogliat. Ndërkohë përgatisim çokollatën për mbushje.
Në një enë hedhim çokollatën së bashku me ajkën e qumështit. I vendosim në zjarr për pak kohë ose në furrë me mikrovalë, më pas e trazojmë. Pasi shkrihet, çokollata për mbushje është gati.

Hapim petën sfogliat në tavolinën e punës dhe e presim në forma trekëndëshe. Në çdo pjesë vendosim nga pak çokollatë dhe i mbyllim role duke filluar nga pjesa e jashtme.
Mini croissant e përgatitur i vendosin në tavë ku kemi shtruar letër kuzhine.
Sipër hedhim pak sheqer dhe vendosin tavën për pjekje në temperaturën 180°C për rreth 15 minuta.

Mini croissant janë gati. Sipër hedhim pak çokollatë të shkrirë dhe i shërbejmë. Mund ti shoqërojmë ne lëng molle ose pije të tjera frutash.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente