Mini Croissant me çokollatë

Këto mini croissant janë zgjidhja më ë shpejtë kur duam diçka të ëmbël. Të përgatitur më brumin sfoglia, recetë e ngjashme me brioche me nutella. Për këtë recetë mund të përdoret edhe brumi sfogliat i gatshëm nëse nuk e keni përgatitur më parë, recetën e gjeni tek kategoria recetat bazë.

Mini Croissant me çokollatë

Prep Time15 mins
Cook Time10 mins
Total Time25 mins
Course: Breakfast
Cuisine: French
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 170kcal

Përbërësit

  • 1 petë sfogliat
  • 200 gr çokollatë
  • 4-5 lugë gjellë ajkë qumështi panna
  • 3-4 lugë gjellë sheqer

Përgatitja

  • Në fillim nxjerrim nga frigoriferi petën sfogliat. Ndërkohë përgatisim çokollatën për mbushje.
  • Në një enë hedhim çokollatën së bashku me ajkën e qumështit. I vendosim në zjarr për pak kohë ose në furrë me mikrovalë, më pas e trazojmë. Pasi shkrihet, çokollata për mbushje është gati.
  • Hapim petën sfogliat në tavolinën e punës dhe e presim në forma trekëndëshe. Në çdo pjesë vendosim nga pak çokollatë dhe i mbyllim role duke filluar nga pjesa e jashtme.
  • Mini croissant e përgatitur i vendosin në tavë ku kemi shtruar letër kuzhine.
  • Sipër hedhim pak sheqer dhe vendosin tavën për pjekje në temperaturën 180°C për rreth 15 minuta.
  • Mini croissant janë gati. Sipër hedhim pak çokollatë të shkrirë dhe i shërbejmë. Mund ti shoqërojmë ne lëng molle ose pije të tjera frutash.

Ju bëftë mirë!

128 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel portokalli

Reçeli i portokallit i përgatitur në shtëpi është me të vërtetë shumë i shijshëm. Ka një aromë të mrekullueshme. Me këtë reçel mund të shoqërojmë pjatanca të ndryshme djathrash, mund të përgatisim torta të shijshme ose mund ta shijojmë me një copë buke të thekur.

Petë me nutela e banane

Ju ndodh që ndonjëherë ju shkon mendja për ëmbëlsirë dhe nuk dini se ç'të hani për momentin? Kjo recetë është një recetë e shpejtë. Mjafton një petë, pak nutela dhe një banane dhe do të keni një ëmbëlsirë që do të kënaqë shijet tuaja.

Torta e të Dashuruarëve

Edhe pse Shën Valentini ka rreth një muaj që ka kaluar, dashuria është dhe mbetet përgjithmonë. Dëshiroj të nis këtë aventure me një ëmbëlsirë vërtet speciale të cilën e kam quajtur Torta e të dashuruarëve. Eshtë një tortë vërtet e shijshme dhe jo shumë e vështire për tu përgatitur, është thjesht një pandispanjë e mbushur me krem gjalpi me çokollate. Mund ta përgatitni për çdo rast të vecantë.