Embëlsira
9 komente

Role e ëmbël me kivi

Kjo është një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur. Është e freskët sepse është e bërë me kivi dhe e shijshme njëkohësisht.


Përbërësit për Role e ëmbël me kivi

 • 120 gr miell

 • 3 vezë

 • 80 gr sheqer

 • 1 limon

 • 6 kivi

Përgatitja

Në një enë rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin. Shtojmë dhe miellin. Me një rende të hollë grijmë edhe lëkurën e limonit. I përziejmë mirë. Në një enë tjetër rrahim fort të bardhat e vezëve, derisa të bëhet një shkumë e bardhë. I shtojmë edhe këto në masën tjetër. I trazojmë me kujdes, derisa të gjithë përbërësit të jenë bashkuar mirë. Masën e përgatitur e hedhim në një tepsi drejtkëndëshe ku kemi shtruar letër furri. E rregullojmë me masën me lugë, trashësia e të cilës duhet të jetë 1.5 cm. Tepsinë e fusim në furrë dhe e pjekim në 180°C për 10 minuta.

Ndërkohë që ëmbëlsira piqet, qërojmë kivit dhe i hedhim në një grirës elektrik. I hedhim dhe lëngun e limonit dhe i grijmë. Nxjerrim tepsinë nga furra dhe e lemë të ftohet pak. Më pas sipër ëmbëlsirës hedhim kivin e grirë. Pastaj fillojmë e mbyllim ëmbëlsirën dhe i japim formën e një roleje. E lemë të ftohet në frigorifer përreth gjysmë ore. Pasi ka kaluar kjo kohë, e presim ëmbëlsirën në pjesë dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë

9 Comments

 1. nerti says

  faleminderit ju Ela qe i provoni ti gatuani recetat tona.

 2. arjeta says

  o sa te bukura te kokan tortet ju lumshin duart sa bukur i paski pergaditur ju keto po dufka me i qit ne liber te genisit

 3. amar says

  Flm per receta … por deshta tpyes per gjalp kikirkit ku te gjej . Flm klm

 4. Pingback: Sweet kiwi roll | AGRecipes.com

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente