Sallatë Cezar me pulë

126 Shares
125
0
1
Mënyrat për të përgatitur sallatë cezar janë nga më të larmishmet. Kjo mund të përdoret si meze në dreka dhe darka familjare. Përgatiteni salcën për cesar disa orë më parë kështu shija është akoma më e fortë dhe sallata akoma më e shijshme.

Sallatë Cezar me pulë

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time20 mins
Course: Salad
Cuisine: Mediterranean
Keyword: salce
Sasia: 4 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

Përbërësit për sallatën:

 • 400 gr sallatë jeshile
 • 300 gr fileto pule
 • 2 feta bukë e thekur
 • 50 gr djathë parmixhano
 • 2 kokrra domate sipas dëshirës
 • 10 gr kripë

Përbërësit për salcën:

 • 90 ml majonezë ose senape
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle lëng limoni ose uthull
 • 5 gr kripë

Përgatitja

 • Fillimisht ndajmë fileton në copa të vogla dhe i skuqim me pak kripë dhe piper por me temperaturë të ulët që të mos arrijnë të thahen plotësisht por të qëndrojnë të buta.
 • Ndajmë edhe bukën në pjesë të vogla dhe e thekim mjaftueshëm sa për tu konsumuar. Alternative fileton e pulës mund ta përgatisni në skarë.
 • Ndërkohë në një enë përziejmë majonezën, vajin e ullirit, lëngun e limonit ose uthullën duke i hedhur pak kripë. I trazojmë dhe i lëmë së bashku për pak kohë.
 • Presim sallatën jeshile dhe e vendosim në pjatë. Sipër grijmë djathin parmixhano duke shtuar më pas bukën e thekur të prerë dhe fileton e pulës.
 • Të gjithë përbërësit i përziejmë dhe sipër hedhim salcën e përgatitur. Sallatë cesar më pulë është gati, sipas dëshirës shtojmë dhe disa domate të vogla.

Receta për sallatë panxhari, sallatë quinoa ose sallatë me karkaleca

Ju bëftë mirë!

126 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Avokado me karkaleca

Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.

Qofte me lulelakër

Qofte me lulelakër është një meze ideale për të pasuruar tavolinën në një aperitiv. Gjithashtu këto qoftë pëlqehen shumë edhe nga fëmijët dhe është një mënyrë e mirë për të ngrenë perime.

Antipaste me patëllxhan

Antipaste me patëllxhan është një pjatë e freskët dhe mund të shijohet në çdo moment. Një ngarkesë ideale me perime qe përgatitet fare shpejtë dhe mund të konsumohet nga vegjetarianët.

Fërgesë me miell misri

Fërgesë me miell misri është një meze që përdoret si shoqëruese në drekë ose darkë. Është një recetë shumë e thjeshtë dhe e përdorur kryesisht në sofrat tironse.