Sufllaqe përgatitur në shtëpi

1 Shares
0
0
1
Kur të vete mendja për Sufllaqe përgatitur në shtëpi. Duke parë se dhe recetën për pite për sufllaqe e gjeni në faqen tonë gjithashtu me salcën tzatziki, si mendoni sikur të përgatisim këto sufllaqe kaq të shijshme në shtëpi.

Sufllaqe përgatitur në shtëpi

Prep Time20 mins
Cook Time20 mins
Total Time40 mins
Course: Snack
Cuisine: Mediterranean
Keyword: antipaste
Sasia: 2 persona
Kalori: 360kcal

Përbërësit

 • 300 gr mish derri ose pule
 • 200 gr patate
 • 1 kokërr domate pomodorini
 • 1/2 sallator
 • 1/2 qepë
 • 2 lugë gjelle salcë tzatziki salcë kosi
 • piper i bardhë
 • rigon
 • kripë
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Lajmë mishin dhe e presim në forma drejtkëndore. Sipas preferencës mund të përdorim mish derri ose mish pule, pjesën e bardhë. Mishin e kaurdisim në një enë me pak vaj ulliri.
 • Pasi mishi ka marrë ngjyrën e zverdhur i shtojmë 1/2 gotë ujë, pak kripë dhe e lemë sa të mpikset uji.
 • Më pas qërojmë patatet dhe i skuqim ne një enë me vaj ulliri. Domatet,sallator dhe qepë i presim në forma gjatësore. Mund të përdorim edhe pomodorini. Mbushja e sufllaqes është gati.
 • Pasi janë bërë gati të gjithë përbërësit fillojmë mbushjen për sufllaqe përgatitur në shtëpi.
 • Marrim piten dhe lyejmë me salcë tzatziki, sipër vendosim patatet, perimet, mishin dhe e mbështjellim në formë hinke.
 • Për të mos u hapur sufllaqa e mbështjellim me letër dhe i vendosim nëpër pjata.
 • Sufllaqe përgatitur në shtëpi është gati. Shoqërojeni me një pije të ftohtë.

Ju bëftë mirë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating




You May Also Like

Qofte me spinaq dhe rikota

Një recete nga veriu i Italisë, qofte me spinaq dhe rikota. Spinaqi është një perime me ngjyrë të theksuar të gjelbër i cili ofron më shumë vlera ushqyese se çdo perime tjetër.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Antipastë në forme lule me petë sfoliat

Kjo recetë është një antipastë e shpejtë dhe e shijshme me pete sfoglia. Mund ta shërbejmë të ftohtë për një aperitiv ose për një fillim darke ose dreke. Mjafton 3-4 përbërës dhe në pak kohë do të gatuani një pjatë të shijshme për miqtë tuaj.

Qofte bollgur

Propozojmë këto qofte bollgur shumë të shijshme, duke parë se dhe bollguri rekomandohet të përfshihet në menynë ushqimore. Këto janë qofte të veçanta dhe ideale për okazione festash. Me bollgur kemi përgatitur edhe disa recetat të tjera që ju ftojmë ti lexoni nga lidhja ne fund të recetës.

Sallatë ruse

Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, tipike e kuzhinës ruse, e njohur në gjithë botën. është një pjatë shumë e shijshme, me bazë perime të ziera të përziera me majonezë. Ekzistojnë shumë variante të kësaj pjate, ne po japim versionin më të thjeshtë

Antipaste me patëllxhan

Antipaste me patëllxhan është një pjatë e freskët dhe mund të shijohet në çdo moment. Një ngarkesë ideale me perime qe përgatitet fare shpejtë dhe mund të konsumohet nga vegjetarianët.