Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Tavë presha në furrë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 2 Persona

Tave presha është një recetë gatimi tradicionale shqiptare. Një recete gjellë e shëndetshme dhe e thjeshtë për ta përgatitur.

Përbërësit për Tavë presha në furrë


 • 500 gram presh

 • 2 kokrra qepë

 • 1 lugë gjelle miell

 • 1 gotë lëng mishi ose ujë

 • 1 lug gjelle ajvar(sipas dëshirës)

 • vaj ulliri ekstra i virgjër

 • kripë

 • mëndrëz (nane)

 • piper

 • gjethe dafine

 • spec (sipas dëshirës)


Përgatitja

Pastrohen preshat dhe lahen mirë nga dherat dhe papastërti të tjera. Preshat i presim në formë rrethore. I vendosim në një tavë dhe i spërkatim sipër me vaj ulliri dhe me pak kripë. Tavën e fusim në furrë të nxehur, sa të përgatitim salcën.

Ndërkohe qepën e prerë hollë e kaurdisim pak. Tek lëngu i mishit hedhim një lugë miell dhe e tretim. Me pas e shtojmë tek qepa. Hedhim erëzat, pak ajvar nese dëshirojmë dhe e trazojmë. Salcën e lemë të marri 2-3 minuta valë.
Ne hapin tjetër e hedhim sipër tavës me presha. Tava e përgatitur piqet në furrë për 30 minuta në 200 gradë.
Tava duhet të dali me shumë pak lëng. Shoqërohet me bukë të thekur.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Receta Gatimi Tave presha ne furre

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente