Video Receta Përshesh me Miell Misri

Ne këtë video do te ndiqni hapat si të përgatisni pershesh me miell misri. Recetën e plote mund ta lexoni gjithashtu të publikuar tek adresa Përshesh me bukë misri dhe lëng mishi

Përshesh me Miell Misri

Prep Time1 hr
Cook Time30 mins
Total Time1 hr 30 mins
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 280kcal

Video

Përbërësit

Për 1 bukë misri

 • 1 kg miell misri
 • 550 ml ujë i vakët
 • 50 ml vaj ulliri
 • pak kripë

Për përsheshin: 4-5 persona

 • 3 të bardha preshi
 • disa të brendshme te gjelit të detit mëlçi, plendës, qafa
 • pak vaj ulliri
 • pak nenexhik i freskët dhe pak i thatë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në një enë hedhim miellin e misrit se bashku me ujin dhe vaj ulliri. I trazojmë mirë me lugë druri. Më pas i hedhim në tavë ku kemi shtuar pak vaj ulliri.
 • Masa e brumit duhet te jete e lëngshme. E shtrijmë mire në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe e pjekim në temperaturën 240°C për 40 minuta.
 • Është e këshillueshme që buka e misrit të jetë përgatitur disa orë më përpara se të përdoret.

Mos harroni të abonoheni në kanalin tonë në YouTube.

Ju bëftë mirë!

175 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Përshesh me bukë misri dhe lëng mishi

Përsheshi është një pjatë e përgatitur me lëngun e mishit të gjelit të detit. Sipas krahinave kjo pjatë përgatitet në mënyra të ndryshme. Në zonën e Myzeqesë përdoret përsheshi me bukë misri, i cili në përgatitjen e tij do patjetër në të preshin.

Vezë të kuqe për Pashkë

Vezët e ngjyrosura me ngjyrë të kuqe për Pashkë janë një traditë e hershme. Veza që në kohët antike ka simbolizuar jetën dhe Krishtin e Ringjallur. Zakonisht në traditën ortodokse vezët ngjyrosen ditën e enjte para Pashkëve dhe konsumohen ditën e dielë ose në ditët në vazhdim.

Kadaif

Kadaif së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

Panine me qumësht

Paninet e përgatitura me qumësht kanë një shije të veçantë, janë të buta e pëlqehen nga të gjithë sidomos nga fëmijët. Me masat që kemi dhënë mund të përgatisni panine si në rastin tonë, ose mund të bëni forma të ndryshme buke si gërshet ose një formë të vetme.