Receta për Festa
1 koment

Video Receta Përshesh me Miell Misri

Përgatitja: 1 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Ne këtë video do te ndiqni hapat si të përgatisni pershesh me miell misri. Recetën e plote mund ta lexoni gjithashtu të publikuar tek adresa Përshesh me bukë misri dhe lëng mishi

Përbërësit për Video Receta Përshesh me Miell Misri

  Për 1 bukë misri

 • 1kg miell misri

 • 550 ml ujë i vakët

 • 50 ml vaj ulliri

 • pak kripë
 • Për përsheshin: 4-5 persona

 • 3 të bardha preshi

 • disa të brendshme te gjelit të detit (mëlçi, plendës, qafa)

 • pak vaj ulliri

 • pak nenexhik i freskët dhe pak i thatë

 • pak kripë


Video Receta Pershesh me Miell Misri

Përgatitja e bukës së Misrit

Në një enë hedhim miellin e misrit se bashku me ujin dhe vaj ulliri. I trazojmë me lugë druri dhe me pas i hedhim ne tavë. Masa e brumit duhet te jete e lëngshme. E shtrijmë mire në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe e pjekim në temperaturën 240°C për 40 minuta.

pershesh-buke-miell-misri-receta-gatimi-gjele-deti-festa-tradicionale

pershesh-buke-miell-misri-receta-gatimi-gjele-deti-festa-tradicionale-shqip

pershesh-buke-miell-misri-receta-gatimi-gjele-deti-festa-tradicionale-shqip-tave

Është e këshillueshme që buka e misrit të jetë përgatitur disa orë më përpara se të përdoret.

Ju bëftë mirë!

Mos harroni të abonoheni në kanalin tonë në YouTube.

1 Comment

 1. Pingback: Bukë me miell misri - ArtiGatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente