Embëlsira, Receta për Festa
9 komente

Kadaif

Përgatitja: 3 min - Pjekja: 2 min - Sasia: 12

Kadaifi së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

receta-kadaif-gatime-shqiptare-tradicionale-viti-ri-gezuar

Përbërësit për Kadaif


 • 1 kg kadaif

 • 600 gr arra të qëruara

 • 2 lugë kanellë pluhur

 • 150 gr galetë ( bukë e thekur e grirë)

 • 2 lugë konjak

 • 2 lugë sheqer

 • 250 gr gjalpë i shkrirë
 • Përbërësit për sherbetin

 • 1.7 kg sheqer

 • 1.2 l ujë

 • pak karafil

 • 1 lugë lëng limoni

 • pak vanilje pluhur ( sipas dëshirës)


Video Receta Kadaif

Përgatitja e kadaifit

Si fillim përgatisim mbushjen. Marrim arrat dhe i shtypim me një shishe që të copëtohen pak. Në një enë hedhim arrat e shtypura së bashku me kanellën, 2 lugët e sheqerit, galetën, konjakun. I trazojmë mirë që të përzihen të gjithë përbërësit.

Marrim kadaifin dhe e hapim në fije. E hapim pjesë pjesë. Marrim disa fije, i drejtojmë mirë dhe i hedhim një lugë mbushje. Fillojmë ta bëjmë rolè kadaifin. E vendosim rolenë e përgatitur në tavë. Në këtë mënyrë vazhdojmë derisa të mbarojmë gjithë kadaifin. Pasi i kemi mbaruar i hedhim sipër gjalpin e shkrirë.

receta-kadaif-gatime-shqiptare-tradicionale-viti-ri-gezuar-dessert

Vendosim tavën me kadaif në furrë të nxehtë 100°C përreth 1 orë e më pas 150°C përreth 10 minuta derisa të marrë një ngjyrë të bukur të verdhë. E lemë të ftohet komplet.

receta-kadaif-embelsira-shqiptare-recipe-turkish-food-festa-viti-ri-1

Përgatitja e sherbetit

Ndërkohë që kadaifi ftohet përgatisim sherbetin.
Marrim një tenxhere dhe hedhim ujin, e ziejmë dhe më pas hedhim sheqerin, kadaifin, aromën e vaniljes dhe lëngun e limonit. I trazojmë mirë dhe elemë të ziejë për 5 minuta. Më pas e lemë të ftohet deri në 80°C e më pas e hedhim me kujdes mbi kadaifin e ftohtë.

receta-kadaif-gatime-shqiptare-tradicionale-viti-ri-gezuar-festa

E lemë të ftohet komplet derisa të sherbetoset mirë kadaifi e më pas e shërbejmë. I hedhim në pjatë dhe e shoqërojmë me një verë të gazuar e bardhë.

Ju bëftë mirë dhe Gëzuar!

Video Receta per Kadaif

9 Comments

 1. perla says

  duket se eshte shume e shijshme….
  do te ishte me mire te mos kishte konjak :-)

 2. Merset Gani says

  Flm shume per receptat , me ke ndihmuar teper per te pregatitur ushqime
  shume me pelqejn receptat e tua , krejt yshqimet qe i kam be shume te mira
  Per ate te falemenderoj teper.
  Merset

 3. Pingback: Video Receta për Kadaif | ArtiGatimit.com

 4. monda says

  shum faleminderit per recetat tuaja jane te mrekullushme na kenaqet klm

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente