Makarona Jufka me panxhar dhe përgatitur me salce me ullinj

Jufka me panxhar është një pjatë e parë e shijshme dhe me ngjyrën e kuqërremte karakteristike. Kemi disa receta për të përgatitur makarona të freskëta në shtëpi. Gjithashtu mund të ndiqni video recetat e përgatitura për këtë gatim.

Jufka me panxhar të përgatitur në shtëpi. Këtë makarona petë janë shumë të shijshme dhe mund të përgatiten me shumë salca të ndryshme.

Jufka me panxhar

Prep Time30 mins
Cook Time15 mins
Koha e Pushimit30 mins
Total Time1 hr 15 mins
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 3 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

Për makaronat

 • 250 gr miell
 • 2 kokrra vezë
 • 60 ml panxhar lëng

Për salcën

 • 200 gr ullinj të ngjyrave të ndryshme
 • kaperi
 • domate
 • 1/2 gote verë të bardhë
 • borzilok
 • kripë
 • piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

Përgatitja e makaronave

 • Në fillim për të përgatitur jufka me panxhar, duhet të përgatisim makaronat petë të freskëta. Fillojmë më miellin për makaronat petë. Hedhim miellin në një enë, së bashku me vezën dhe lëngun e panxharit.
 • I trazojmë përbërit dhe e hedhim mbi tavolinë brumin duke e punuar me dorë për gati 5-6 minuta. E mbulojmë brumin me pecetë dhe e lemë ta pushojë për 30 minuta.
 • Pasi brumi ka pushuar hapim petën me okllahi me trashësi rreth 3 milimetra. Mund të përdorim edhe makineri për hapjen e brumit. Ndiqni video recetën e përgatitur për makarona të freskëta.
 • Pasi kemi hapur petën presim në trashësi me gjysmë centimetri petën e palosur. Në makineri mund të zëvendësojmë rrylin në prerëse dhe kalojmë petën sipër.

Përgatitje e salcës

 • Në një tigan me vaj ulliri hedhim me radhë përbërësit. Në fillim hedhim ullinjtë, pas 2 minutash kaperin dhe domatet.
 • Pasi i kaurdisim pak përbërësit hedhim verën e bardhë që salca të lidhet. Në fund hedhim erëzat dhe salca është gati.

Cila është salca juaj e preferuar për makarona?
Ju bëftë mirë!

54 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Xinkali

Khinkali është një pjatë me origjinë gjeorgjiane mjaft e shijshme. Janë si tip torteli gjigant me mbushje brenda. Mund të kenë mbushje të ndryshme si me kërpudha, patate apo djathë por zakonisht preferohet ajo me mish.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.