Receta per Makarona
Shkruaj një koment

Ravioli me spinaq të përgatitur në shtëpi

Përgatitja: 25 min - Pjekja: 5 min - Sasia: 4 Persona
Ravioli është një produkt tipik i kuzhinës italiane por tashmë përdoret gjerë edhe në vendin tonë. Ravioli me spinq e gjizë është një përgatitje tipike e kësaj recete.

Ravioli me spinaq të përgatitur në shtëpi

Përbërësit

 • Për brumin

 • 400 gr miell
 • 3 kokrra vezë
 • 1 të verdhë veze
 • kripë
 • Për mbushjen

 • 500 gr spinaq
 • 100 gr gjizë pa kripë ricotta
 • djathë parmixhian
 • kripe
 • piper
 • Për përgatitjen

 • 50 gr gjalpë
 • djathë parmixhian
 • 3 gjethe sherebele

Përgatitja

 • Në fillim përgatitim brumin. Hedhim miellin në tavolinën ë punws e hapim dhe ne mes hedhim vezët. Hedhim pak kripë dhe fillojmë të trazojmë në mes të miellit dhe duke marrë pak nga pak miell nga brenda.
 • Pastaj fillojmë të ngjeshim brumin me dorë. Në qoftë se brumi është shumë i fortë, mund të hedhim pak ujë. Brumin për ravioli e mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.
 • Ndërkohë përgatisim mbushjen, spinaqin e lajmë, e kullojmë mirë, e presim dhe e kaurdisim pak në një tiganë me vaj ulliri.
 • Heqim spinaqin nga tigani dhe mund ta grijmë më thikë ose mund ta kalojmë disa çaste në grirës elektrik.
 • Spinaqit i shtojmë gjizën dhe e trazojmë mirë. Hedhim pak kripë e piper dhe ne fund pak djathë parmixhian të grirë. Mbushja për ravioli është gati.
 • Mbas kësaj vazhdojmë me hapjen e brumit.
 • Hapim brumin në tavolinën ë punës më trashësi jo më shumë se gjysmë centimetri. Presim shirita me gjerësi rreth 3 cm.
 • Mbushjen e përgatitur e vendosim në pjesë të vogla me nga 3 cm nga njëri tjetri.
 • Vendosim një pjesë të shiritit sipër dhe e ngjeshim me kujdes me dorë, në vendet bosh. Presim ravioli me spinaq në çdo ndarje. Nga prerja dalin forma katrore të mbushura të cilat i ngjeshim pak anash që të mos na dalin mbushja gjatë zierjes.
 • Ndërkohë kemi vënë në zjarr një enë me ujë të bollshëm.
 • Pasi të vlojë ujë, hedhim pak kripë dhe më pas me kujdes hedhim raviolit e mbushur mw spinaq dhe i lemë 5 minuta.
 • I kullojmë dhe i hedhim në një tiganë të nxehtë me gjalpë dhe disa gjethe sherebele.
 • I kaurdisim për një minutë dhe i shërbejmë me djathë të grirë.
 • Ravioli me spinaq dhe ricotta janë gati.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente