Receta per Makarona
Shkruaj një koment

Makarona flutur me pesto dhe domate të freskëta

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Makarona flutur me pesto dhe domate të vogla të freskëta është pjatë që të kujton stinën e pranverës dhe shijen delikatë të këtij kombinimi. Recetën si të përgatisim salcën pesto e gjeni ne faqen tone, mjaftojnë disa hapa të thjeshtë.

Përbërësit për Makarona flutur me pesto dhe domate të freskëta


  • 350 gr makarona flutur

  • 80 gr salcë pesto

  • 100 gr kokrra domate të vogla

  • borzilok

  • kripë


Përgatitja e makaronave me pesto

Si fillim duhet të përgatisim salcën pesto, recetën e gjeni në kategorinë me receta baze, ose kliko mbi përbërësin.
Marrim një enë me ujë bollshëm dhe e vendosim në zjarre. Sapo të të vlojë hedhim kripë dhe shtojmë makaronat flutur. I gatuajmë rreth 8-10 minuta, por me saktë referohuni tek ambalazhi i makaronave. I kullojmë dhe i hedhim në një enë tjetër.

Tek makaronat hedhim salcën pesto, pak kripë dhe i trazojmë mirë. Shtojmë edhe domatet e lara dhe të prera gjysmë. Shtojmë erëza të freskëta dhe makarona flutur me pesto dhe domate të vogla të freskëta është gatim, i shërbejmë.


Lexo gjithashtu recetën për Quinoa me Pesto ose Patellxhan me gjize dhe pesto

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente