Makarona në furrë

90 Shares
90
0
0

Kjo recetë është një pjatë me të vërtetë shumë e shijshme. Në fakt mund ta quajmë një tortë makaronash dhe mund ta shërbejmë si pjatë të vetme pasi është e pasur me shumë përbërës. Ne kemi përdorur makarona të shkurtra (pennette), por ju mund të përdorni llojin e makaronave që ju pëlqen.

Kjo është dhe një recetë për të ricikluar makaronat e mbetura më parë.

Makarona në furrë

Prep Time10 mins
Cook Time30 mins
Total Time40 mins
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 5 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 400 gr makarona të shkurtra
 • 1 kg patëllxhanë
 • 200 gr domatë të vogla
 • 300 gr proshutë e pjekur
 • 250 gr djathë i tymosur
 • 100 gr mozzarella
 • 200 gr djathë parmixhan i grirë
 • 5-6 gjethe borziloku i freskët
 • 1 thelbi hudhre
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper

Përgatitja

 • Si fillim lajmë e presim patëllxhanët në feta. I lyejmë fetat me vaj ulliri nga të dyja anët dhe i kalojmë në zgarë të piqen.
 • Ndërkohë vendosim në një tenxhere ujë dhe pasi ka zier hedhim kripë e më pas makaronat. I ziejmë më pak se koha e duhur pasi do të përfundojnë pjekjen në furrë.
 • Në një tigan përgatisim salcën duke hedhur pak vaj ulliri e hudhrën. Pasi është nxehur vaji heqim hudhrën dhe hedhim domatet e vogla të prera pak kripë e pak piper. I kavërdisim pak. Fikim zjarrin dhe shtojmë borzilokun, proshutën e prerë në copa të vogla.
 • Ndërkohë pasi janë zier makaronat i hedhim në një enë të madhe ku shtojmë salcën e përgatitur, djathin e tymosur e mocarelën të prerë në copa dhe djathin e grirë. I përziejmë mirë me kujdes.
 • Në një tavë vendosim letër kuzhine dhe shtrojmë fetat e patëllxhanit më pas shtojmë makaronat. Sipër i hedhim djathë të grirë dhe i vendosim të piqen në furrë të ventiluar 200°C përreth 20-30 minuta.
 • Më pas e heqim nga furra, e lemë të ftohet pak dhe përmbysim tortën e makaronave në një pjatancë. E presim në copa dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Ju bëftë mire!

Nëse keni pyetje apo sygjerime mbi receta gatimi, na shkruani ne hapësirën e komenteve me poshtë.

90 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Noodles – Makarona Orizi me Perime

Noodles është emri i makaronave të gjata tipike i kuzhinës aziatike e orientale. Janë pak a shumë të ngjashëm me makaronat spageti por 'noodles' janë me përbërje të ndryshme si psh. prej soje ose orizi. Në këtë recetë ne përgatisim noodles orizi me perime. është një pjatë e shijshme që këshillohet të hahet me shkopinj.

Spaghetti me fruta deti

Makaronat me fruta deti janë shumë të shijshme, sidomos kur frutat e detit janë të freskëta. Këtë pjatë mund ta gatuani edhe me fruta deti të ngrira, por shija nuk do të jetë e njëjtë.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.