Xinkali

Khinkali është një pjatë me origjinë gjeorgjiane mjaft e shijshme. Janë si tip torteli gjigant me mbushje brenda. Mund të kenë mbushje të ndryshme si me kërpudha, patate apo djathë por zakonisht preferohet ajo me mish.

Xinkali

Përbërësit

 • Pëbrërësit për brumin

 • 500 g miell i imët
 • 1 pako maja birre
 • pak ujë
 • pak kripë
 • 1 vezë
 • Përbërësit për mbushjen

 • 200 gr mish derri të grirë
 • 200 gr mish lope të grirë
 • 1 qepë
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak majdanoz

Përgatitja

 • Marrim miellin, e hedhim ne nje enë dhe i shtojmë majanë e birres, pak ujë, kripën dhe vezën. Të gjitha i perzijmë bashkë dhe e punojmë mirë brumin derisa të arrijmë një masë homogjene. Vendosim brumin në një enë qelqi të mbuluar me pecetë dhe e lëmë të qetësohet për të paktën 2 orë në një vend të ngrohtë ose në furrë të fikur veç me dritë të ndezur.
 • Përgatitja e mishit

 • Mishi i grire lope dhe derri bashkohet bashkë dhe i hedhim kripë, piper, majdanozin te prerë imët, qepë dhe 2 lugë ujë. I trazojmë mirë bashkë në mnëyrë që të përzihen të gjithë erëzat.
 • photo credit: Levan N
 • Pergatitja e Xinkali

 • Merret brumi dhe hapet një peteë 1 cm e trashë dhe me nje gotë prihen rrathë rrathe te vegjël. I hapim dhe pak rrathët dhe mbi ta vendosim pak nga masa e mishit, e më pas i mbyllim. Marrim një tenxhere dhe mbushim me ujë, e lemë derisa te marrë valë dhe i hedhim kripë. Hedhim në të xinkali dhe i lemë të ziejnë për 15-20 minuta.
 • Hedhim xinkali në pjatë dhe i shërbejmë të ngrohta.

Notes

Pergatitja e brumit

Ju bëftë mirë!

0 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Noodles – Makarona Orizi me Perime

Noodles është emri i makaronave të gjata tipike i kuzhinës aziatike e orientale. Janë pak a shumë të ngjashëm me makaronat spageti por 'noodles' janë me përbërje të ndryshme si psh. prej soje ose orizi. Në këtë recetë ne përgatisim noodles orizi me perime. është një pjatë e shijshme që këshillohet të hahet me shkopinj.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.