Makarona penne me salcë pesto -Një pjatë e shpejtë dhe e shijshme

Makarona me pesto është një pjatë e parë klasike. Salcën e pesto mund ta përgatisim paraprakisht dhe nuk është shume e vështirë recetën ë gjeni hap pas hapi në kategorinë e receta bazë.

Penne me salcë pesto

Prep Time10 minutes
Cook Time7 minutes
Total Time17 minutes
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Video

Përbërësit

  • 350 gr makarona penne
  • 150 gr salce pesto
  • 100 gr djathë i grirë
  • 15 gr kripë

Përgatitja

  • Nëse e kemi salcën pesto të përgatitur, fillojmë direkt duke vendosur një tenxhere me ujë të bollshëm në zjarre përndryshe lexo si të përgatisni salcën pesto.
  • Pasi uji ka zier, hedhim kripën dhe më pas shtojmë dhe makaronat penne. I lëmë të ziejnë makaronat në kohën e mjaftueshme.
  • Pasi makaronat kanë zier i kullojmë dhe nëse është e nevojshme mbajmë pak ujë.
  • Hedhim makaronat në një enë dhe shtojmë direkt salcën pesto. E trazojmë mirë që e gjithë salca të përzihet mirë.
  • Shërbejmë makaronat penne me salcë pesto dhe sipër i shtojmë pak djathë të grirë.

Lexoni recetat për makarona shtëpie me patate ose makarona jufka.

Ju bëftë mirë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona në furrë

Kjo recetë është një pjatë me të vërtetë shumë e shijshme. Në fakt mund ta quajmë një tortë makaronash dhe mund ta shërbejmë si pjatë të vetme pasi është e pasur me shumë përbërës. Ne kemi përdorur makarona të shkurtra (pennette),por ju mund të përdorni llojin e makaronave që ju pëlqen.Kjo është dhe një recetë për të ricikluar makaronat e mbetura më parë.

Noodles – Makarona Orizi me Perime

Noodles është emri i makaronave të gjata tipike i kuzhinës aziatike e orientale. Janë pak a shumë të ngjashëm me makaronat spageti por 'noodles' janë me përbërje të ndryshme si psh. prej soje ose orizi. Në këtë recetë ne përgatisim noodles orizi me perime. është një pjatë e shijshme që këshillohet të hahet me shkopinj.

Receta per Lazanjë

Lazanja është një pjatë tipike e Italisë e në mënyrë të veçantë e zonës së Bolonjës. Kjo pjatë është e njohur tashmë jo vetëm në këtë zonë, por në mbarë botën. Lazanjë është një pjatë e parë, 'e pasur' dhe e shumë e shijshme.