Makarona spaghetti me lakra të egra

Makaronat janë një pjatë e shpejtë dhe e thjeshtë për tu përgatitur. Mund ti gatuajmë në mënyra të ndryshme. Ne sot ju propozojmë një recetë ku makaronat i përziemë me lakra të egra të cilat jo shumë persona mund ti pëlqejnë veçantë. Por të përgatitura me makaronat, janë me të vërtetë të shijshme.

Makarona spaghetti me lakra të egra

Përbërësit

 • 400 gr spaghetti
 • 600-700 gr lakra të egra
 • 1-2 thelpinj hudhre
 • pak spec djegës i freskët
 • 2-3 domate të freskëta
 • pak kripë
 • pak vaj ulliri
 • pak djath parmixhan të grirë

Përgatitja

 • Lajmë mirë lakrat në ujë të rrjedhshëm. I vendosim të ziejnë në një tenxhere me ujë të bollshëm. I hedhim pak kripë dhe i lejmë të ziejnë për disa minuta.
 • Marrim një tigan, i hedhim pak vaj, hudhrën e grirë hollë, pak spec djegës. I vemë në zjarr të ngadaltë, i kapërdisim pak. Hedhim më pas lakrat e kulluara.
 • I kapërdisim mirë e më pas hedhim domatet e grira. Shtojmë pak kripë dhe i mbulojmë me kapak. Ndërkohë në ujin që kemi zier lakrat hedhim makaronat. Kur të jenë zier i kullojmë dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur.
 • I trazojmë mirë dhe më pas i hedhim në pjata dhe i shërbejmë me parmixhan të grirë sipër.

Ju bëftë mirë

30 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.