Makarona Petë dhe Jufka përgatitur në shtëpi

19 Shares
19
0
0

Makarona Petë dhe Jufka përgatitur në shtëpi janë shumë të shijshme. Thjeshtësia e kësaj pjate, nxjerr ne pah delikatesën e makaronave me veze, por edhe shoqërimi me salca baze si me domate, kërpudha, tartuf apo arra dhe djathë shtojnë akoma më shume varietetin e shijeve.

Makaronat pete janë me te trasha, mund te arrijnë dhe 1 cm trashësi, me pas vijnë jufkat, dhe petëzat. Gatimi e makaronave të freskëta është shumë i thjeshte, Vendosim në zjarë ujë të bollshëm dhe pasi ka zier shtojmë kripën dhe pak vaj ulliri.

Makarona Petë dhe Jufka

Prep Time25 mins
Cook Time5 mins
Resting1 hr
Total Time1 hr 30 mins
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 4 persona
Kalori: 280kcal

Video

Përbërësit

  • 300 gr miell
  • 3 kokrra vezë

Përgatitja

  • Për të përgatitur makarona petë apo jufka të freskëta fillimisht ngjeshim brumin në tavolinën e punës. E punojmë për disa minuta dhe lëmë të pushoj për 1 orë të mbështjellë në qeskë kuzhine.
  • Pasi brumi ka pushuar, do të shikojmë qe është me i butë dhe me elastik. E presim në 3 pjesë të barabarta.
  • Në rastin se brumin e hapim me dorë, hedhim pak miell ne tavolinën e punës dhe fillojmë të hapim petën për makarona. Peta duhet holluar deri ne 5 milimetra. Pasi e kemi holluar ne masën e duhur, fillojmë palosim petën palë palë. Më pas presim makaronat në hollësinë e dëshiruar.
  • Në rastin kur hapim brumin me makineri, fillojmë me një hapësirë me te madhe duke e ngushtuar hapësirën pak nga pak çdo kalim që i bëjmë petës.
  • Pasi peta ka arritur hollësinë e dëshiruar, ndryshojmë makinerinë në prerëse. Kalojmë petën e holluar në makineri për ta prerë.
  • Makarona petë të freskëta janë gati. I gatuajmë menjëherë ose i ruajmë në frigorifer për ti përdorur një moment tjetër.

Receta për makarona shtëpie me patate, makarona me kunguj ose makarona me wurstel.

Receta te tjera tradicionale parashikojnë salca me mish gjahu, si rosa, derri apo dhe lepuri egër. Këto makarona janë të përshtatshme edhe për supëra të ndryshme.

Ju bëftë mirë

19 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta per Lazanjë

Lazanja është një pjatë tipike e Italisë e në mënyrë të veçantë e zonës së Bolonjës. Kjo pjatë është e njohur tashmë jo vetëm në këtë zonë, por në mbarë botën. Lazanjë është një pjatë e parë, 'e pasur' dhe e shumë e shijshme.

Noodles – Makarona Orizi me Perime

Noodles është emri i makaronave të gjata tipike i kuzhinës aziatike e orientale. Janë pak a shumë të ngjashëm me makaronat spageti por 'noodles' janë me përbërje të ndryshme si psh. prej soje ose orizi. Në këtë recetë ne përgatisim noodles orizi me perime. është një pjatë e shijshme që këshillohet të hahet me shkopinj.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.