Receta për Fëmijë, Receta per Makarona
comments 3

Makarona të shkurtra me domate

Këto makarona janë një pjatë e shëndetshme për fëmijët dhe jo vetëm. Janë një pjatë e shpejtë për tu gatuar. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi një pjatë të shijshme.

Makarona të shkurtra me domate

Përbërësit

 • 150 gr makarona të shkurtra tipi penete
 • 2-3 domate
 • 1 qepë të vogël
 • pak borzilok
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • pak djathë parmixhan i grirë

Përgatitja

 • Mbushim me ujë një tenxhere dhe e vemë të ziejë. Kur uji të fillojë të ziejë i hedhim kripë dhe hedhim makaronat. Ndërkohë që makaronat zihen, përgatisim salcën.
 • Në një tigan hedhim pak vaj dhe grijmë hollë qepën. E kavërdisim pak dhe hedhim dhe domatet e grira në rende. Shtojmë pak kripë dhe gjethe borziloku. Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të ziejë me zjarr shumë të ulët.
 • Kullojmë makaronat dhe i bashkojmë me salcën në tigan. Makronat i shërbejmë të ngrohtë dhe sipër i hedhim parmixhan të grirë.

Notes

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

3 Comments

 1. merlia says

  uaaau makaronat me te shijshme qe kam provuar ndonjehere bravo arti gatimi<3

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments