Makarona te shkurtra me Peshk Ton

Makaronat me ton janë një pjatë e shpejtë, e mirë dhe ekonomike. Kjo është një recetë me pak përbërës që mund ta gatuaj kushdo.

Makarona te shkurtra me Peshk Ton

Përbërësit

 • 200 gr makarona të shkurtra pennette
 • 2 kuti konserve me peshk ton rreth 120 gr
 • 100 gr salcë domate
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • pak kripë
 • pak vaj ulliri
 • pak rigon

Përgatitja

 • Mbushim me ujë një tenxhere dhe e vemë për të zier. Kur uji të fillojë të ziej i hedhim kripë e hedhim makaronat për të zier.
 • Ndërkohë që ziejnë makaronat, përgatisim salcën. Në një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe shtojmë hudhrën e grirë. Më pas hedhim dhe peshkun, e trazojmë pak.
 • Shtojmë salcën e domates, pak rigon e pak kripë. E lemë në zjarr ndërkohë që kullojmë makaronat e ziera.
 • I përziejmë mirë me salcën e përgatitur. I hedhim në pjatë dhe i shërbejmë të ngrohta.

Notes

Ju bëftë mirë

Mos harroni te na vizitoni dhe ne Facebook ose na ndiqni ne Twitter.

Presim gjithashtu komentet tuaja në fund të çdo recete!

0 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.

Makarona shtëpie me patate

Këto makarona shtëpie mund të shërbehen thjesht të spërkatura me gjalpë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyeshme jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Duke pasur si bazë pataten, kjo pjatë është me shumë vlera ushqimore të domosdoshme për trupin tonë.