Pastiçe djathë e salcë beshamel

Një version për tu provuar i recetës pastiçe djathë e salce beshamel. E përgatitur në këtë mënyrë pastiçe merr një shije karakteristike dhe masë si krem ndryshe nga pastiçe klasike.

Pastiçe djathë e salcë beshamel

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time50 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: makarona
Sasia: 6 persona
Kalori: 160kcal

Përbërësit

 • 500 gr makarona të gjata
 • 400 ml qumësht
 • 3 kokrra veze
 • 1 verdhë veze
 • 150 gr djathë i bardhë
 • 200 gr djathë parmixhano ose djathë kaçkavall
 • kripë
 • piper

Për salcën beshamel

 • 70 gr gjalpë
 • 50 gr miell
 • 350 ml qumësht
 • arrë moskat
 • kripë

Përgatitja

 • Në një enë rrahim vezët, shtojmë djathin e bardhë, pak kripë dhe qumështin.I përziejmë mirë të gjithë përbërësit. Ndërkohë në një enë tjetër hedhim ujin për të zierë makaronat. Pasi uji ka marrë valë, shtojmë kripën dhe më pas makaronat. Makaronat i lëmë në zjarr jo më shumë se 5 minuta.
 • Fillojmë përgatitjen e salcës beshamel. Qëllimi i salcës është ti japi ngjyrë të bukur tavës më pastiçe djathë e të shtojë atë shije karakteristike të beshamelës.
 • Marrim një enë, ku hedhim gjalpin, miellin, i trazojmë për të eliminuar formimin e kokrrizave, duke parë që ndryshon ngjyrë fikim zjarrin, shtojmë qumështin dhe arrën moskat.
 • Trazojmë deri sa të tretet mielli e të kemi një mase pa kokrriza e të lëngshme. E lemë për pak minuta në zjarr duke vazhduar trazimin pa ndalim.
 • Pasi janë ziere makaronat i kullojmë dhe shtojmë te ena ku është masa e përgatitur më parë me vezë e qumësht.
 • Marrim tavën e lyejmë me gjalpë, shtojmë makaronat me masën e tyre dhe hapim në mënyrë njëtrajtshme.
 • Sipër masës shtrojmë salcën beshamel dhe djathin e grirë.
 • Tavën pastiçe djathë e beshamel e fusim në furrë me 180 gradë për 30 minuta, duke parë vazhdimisht por pa hapur furrën.
 • Kur tava të marri sipër ngjyrë të verdhë në të artë, mund ta heqim nga furra.
 • Pastiçe djathë e salcë beshamel është gati. Presim të ftohet dhe e shërbejmë të prerë në copa.

Receta për pastiçe me djathë e salce beshamel është gatuar dhe përgatitur nga Aurora. Lexoni gjithashtu recetat e tjera të saj si, Byrek me djathë

Ju bëftë mirë!

Video Receta Pastiçe me Djathë

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Noodles – Makarona Orizi me Perime

Noodles është emri i makaronave të gjata tipike i kuzhinës aziatike e orientale. Janë pak a shumë të ngjashëm me makaronat spageti por 'noodles' janë me përbërje të ndryshme si psh. prej soje ose orizi. Në këtë recetë ne përgatisim noodles orizi me perime. është një pjatë e shijshme që këshillohet të hahet me shkopinj.