Tortellini me domate – Recetë italiane

Tortellini me domate është një pjatë e pare ideale për të dielat në shtëpi. Tortellini janë një makarona të mbushura, tipike e qytetit të Bolonjës dhe Modenës. Brumi përgatitet zakonisht vetëm me vezë ndërsa kombinimet e mbushjes janë nga më të ndryshme.

Tortellini me domate

Prep Time15 mins
Cook Time10 mins
Total Time25 mins
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 4 persona
Kalori: 189kcal

Përbërësit

 • 360 gr tortellini
 • 350 ml salcë domate
 • 200 gr domate të vogla
 • 1 thelb hurdhe
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • rigon
 • kripë
 • piper
 • djathë i grirë

Përgatitja

 • Për të përgatitur tortellini me domate jemi duke përdorur makarona të gatshme, ato mund të përgatiten edhe në shtëpi. Lexo recetën për makarona të freskëta.
 • Vendosim një enë me ujë të bollshëm në zjarr. Pasi uji ka filluar të zieje hedhim kripën dhe me pas makaronat tortellini.
 • Në një tigan që e vendosim në zjarrë, hedhim vaj ulliri dhe thelbin e hurdhës. E lënë për disa çaste dhe më pas shtojmë domatet e vogla të lara dhe të ndara në gjysmë. Pas disa minutash shtojmë salcën e domates. E lëmë dhe pesë minuta të tjera në zjarr. Shtojmë kripë, piper dhe rigon sipas dëshirës dhe fikim zjarrin.
 • Kullojmë makaronat dhe i bashkojmë tek salca e përgatitur me domate. I përziejmë mirë dhe e vendosim për te paktën dy minuta në zjarr.
 • Tortellini me domate janë gati për ti shërbyer. I hedhim nëpër pjata dhe sipër sipas dëshirës mund të shtojmë djathë të grirë.

Receta për makarona ne furre, makarona me fistik ose makarona me peshk

Ju bëftë mirë!

158 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona me qofte (spaghetti)

Makaronat të përgatitura me salcë qoftesh janë një pjatë e parë e pasur që mund të shërbejë edhe si pjatë e vetme. Makaronat e gatuara me këtë salcë të shijshme dhe qoftet sipër tundojnë jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit.

Xinkali

Khinkali është një pjatë me origjinë gjeorgjiane mjaft e shijshme. Janë si tip torteli gjigant me mbushje brenda. Mund të kenë mbushje të ndryshme si me kërpudha, patate apo djathë por zakonisht preferohet ajo me mish.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.

Makarona me salmon

Kjo recetë nuk kërkon shumë kohë në përgatitje. është një pjatë e shpejtë dhe me një shije të veçantë. Mund të përdorni si salmonin e freskët ashtu edhe atë të tymosur në pako.