Makarona me salmon

Kjo recetë nuk kërkon shumë kohë në përgatitje. është një pjatë e shpejtë dhe me një shije të veçantë. Mund të përdorni si salmonin e freskët ashtu edhe atë të tymosur në pako.

Makarona me salmon

Përbërësit

 • 350 gr makarona të shkurtra
 • 300 gr salmon i tymosur
 • 200 ml pana
 • 1 qepë të vogël
 • pak gjalpë
 • pak kripë
 • pak piper

Përgatitja

 • Në një tenxhere hedhim ujë. Kur fillon të ziejë i hedhim kripë dhe makaronat. Ndërkohë që makaronat ziejnë përgatisim salcën. Në një tigan hedhim pak gjalpë.
 • Kur ky i fundit të jetë shkrirë, grijmë qepën hollë. E kavërdisim pak e më pas hedhim salmonin në copa. E lemë të skuqet për disa minuta me zjarr të ngadaltë.
 • Pastaj shtojmë panën dhe pak kripë. I trazojmë mirë derisa të bashkohen mirë bashkë. Pasi janë zier makaronat, i bashkojmë me salcën e përgatitur.
 • Makaronat i shërbejmë të ngrohta dhe nëse dëshironi sipër mund ti hidhni piper.

Notes

Ju bëftë mirë!

62 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona shtëpie me patate

Këto makarona shtëpie mund të shërbehen thjesht të spërkatura me gjalpë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyeshme jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Duke pasur si bazë pataten, kjo pjatë është me shumë vlera ushqimore të domosdoshme për trupin tonë.

Receta per Lazanjë

Lazanja është një pjatë tipike e Italisë e në mënyrë të veçantë e zonës së Bolonjës. Kjo pjatë është e njohur tashmë jo vetëm në këtë zonë, por në mbarë botën. Lazanjë është një pjatë e parë, 'e pasur' dhe e shumë e shijshme.

Makarona në furrë

Kjo recetë është një pjatë me të vërtetë shumë e shijshme. Në fakt mund ta quajmë një tortë makaronash dhe mund ta shërbejmë si pjatë të vetme pasi është e pasur me shumë përbërës. Ne kemi përdorur makarona të shkurtra (pennette),por ju mund të përdorni llojin e makaronave që ju pëlqen.Kjo është dhe një recetë për të ricikluar makaronat e mbetura më parë.